reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Ze względu na to, że właściciel jest osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku, ma on również obowiązek zatrudniania specjalistów posiadających uprawnienia budowlane określonej specjalności, którzy przeprowadzą kontrolę nieruchomości. W zależności od tego, co wymaga kontroli, przeglądów należy dokonywać raz na rok lub raz na pięć lat. Kiedy i kto może przeprowadzić okresowe przeglądy budynku?

Kto może przeprowadzać okresowe przeglądy budynku?

Okresowe przeglądy budynku mogą przeprowadzać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – adekwatnej do danej kontroli. Na przykład przegląd stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych może przeprowadzić wyłącznie osoba posiadająca tytuł mistrza w rzemiośle kominiarskim, a przegląd instalacji elektrycznych, gazowych lub piorunochronowych – osoba z kwalifikacjami umożliwiającymi dozór nad eksploatacją urządzeń elektrycznych, gazowych i tym podobnych.

Zobacz też: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Przeglądy, które należy wykonać raz do roku

Właściciel budynku ma obowiązek dopilnować aby raz w roku dokonano przeglądu stanu technicznego instalacji gazowych, w tym przewodów kominowych, instalacji i urządzeń, które służą ochronie środowiska oraz elementów całego budynku narażonych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i innych. Jeżeli powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 lub całkowita powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m2, przeglądów tych należy dokonywać dwa razy do roku – po raz pierwszy do 31 maja, po raz drugi do 30 listopada.

Przeglądy, które należy wykonać raz na pięć lat

Raz na pięć lat należy przeprowadzić przegląd stanu technicznego i przydatności obiektu budowlanego do użytkowania, wówczas kontroluje się także otoczenie budynku i jego estetykę. W tym okresie należy także sprawdzić połączenia, zabezpieczenia, oporność izolacji poszczególnych przewodów oraz uziemienia instalacji i aparatów instalacji elektrycznej i piorunochronowej. Jeśli w budynku występuje system klimatyzacji, raz na pięć lat powinno się sprawdzić ocenę efektywności energetycznej zastosowanych w nim urządzeń.

Zobacz też: Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Inne okresowe przeglądy budynku

Przeglądy budynku są zawsze konieczne po silnych wiatrach, wstrząsach sejsmicznych, powodziach, wyładowaniach atmosferycznych, pożarach lub innych sytuacjach, w których mogło dojść do uszkodzenia szkieletu budynku. Warto pamiętać także o przeprowadzaniu przeglądów kotłów – ich stanu technicznego, efektywności energetycznej i wielkości w stosunku do obecnych potrzeb użytkowych w danym budynku. W przypadku kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem (stałym lub ciekłym), którego efektywna nominalna wydajność wynosi powyżej 100 kW przeglądu powinno się dokonywać raz na dwa lata, w przypadku kotłów opalanych tym samym rodzajem paliwa o efektywnej nominalnej wydajności od 20 kW do 100 kW lub opalanych gazem – raz na cztery lata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama