reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zanim legalnie zamieszkamy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym, musimy zadbać o jego formalny odbiór. Wobec tego po zakończeniu budowy należy skompletować konieczne dokumenty i złożyć je w odpowiednich jednostkach administracyjnych. Warto pamiętać, że procedury te wiążą się także z różnymi kosztami. Jakie formalności należy spełnić aby odbiór budynku był dokonany prawidłowo?

Dokumenty potrzebne do zakończenia budowy domu jednorodzinnego

Cała dokumentacja, która gromadzona jest w trakcie prac zawiera informacje potrzebne do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego. Między innymi do zawiadomienia konieczne będą wpisy w dzienniku budowy dotyczące odbiorów poszczególnych prac z zakresu budowlano-instalacyjnego, umowy ze wszystkimi dostawcami mediów oraz protokoły odbiorów i kontroli stanu przyłączy, a także instalacji wewnętrznych – na przykład instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej, wentylacyjnej i przewodów kominowych. Dodatkowo konieczne jest posiadanie ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Niestety za sporządzenie tego typu certyfikatu trzeba będzie zapłacić – od 300 do 800 zł. Zapłacimy także za protokoły odbiorów poszczególnych instalacji – od 150 do 500 zł. Odbioru domu nie dokonamy także bez odbioru geodezyjnego i formalnego zamknięcia budowy. Ze względu na to, że na dokumenty geodezyjne czeka się około miesiąca, warto załatwić to wcześniej. Koszt pracy geodety to od 1000 do 1500 zł. Ostateczne zakończenie budowy następuje gdy kierownik budowy zamknie dziennik budowy i złoży oświadczenie potwierdzające zgodność wykonanych prac z projektem, z warunkami pozwolenia na budowę i z obowiązującym prawem.

Zobacz też: Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych

Wraz z zawiadomieniem o zakończeniu prac budowlanych w powiatowym lub wojewódzkim inspektoracie nadzoru budowlanego należy złożyć: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności prac z projektem, wszystkie protokoły odbioru przyłączy i dodatkowo protokół odbioru przewodów kominowych, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, kopię – prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, świadectwa charakterystyki energetycznej oraz rysunków składających się na projekt domu jednorodzinnego. Odpowiedni organ ma dwadzieścia jeden dni na wyrażenie sprzeciwu lub wezwanie do uzupełnienia dokumentacji. Dopiero otrzymanie potwierdzenia pozwalającego na zamieszkanie w nowo wybudowanym domu umożliwia korzystanie z niego.

Jeżeli konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, dodatkowo należy pozwolić na dokonanie odbioru urzędnikowi nadzoru budowlanego i oczekiwać na wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej użytkowanie budynku.

Po dokonaniu wszystkich formalności należy zgłosić się do urzędu gminy lub miasta z prośbą o nadanie numeru porządkowego nowemu budynkowi.

Zobacz też:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama