reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi przyznawane są w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń i dotyczą zazwyczaj jednej z określonych specjalności – na przykład architektonicznej, drogowej, mostowej, kolejowej albo instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. W zależności od specjalności ograniczenia w posiadaniu uprawnień są różne.

Uprawnienia budowlane – specjalność architektoniczna

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej bez ograniczeń pozwalają na kierowanie robotami budowlanymi związanymi z tworzeniem obiektu w zakresie ich kierowania, w odniesieniu do architektury całego obiektu. Zaś uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie dają prawo do kierowanie robotami budowlanymi, które związane są z obiektem o kubaturze do 1000m3 – w przypadku budownictwa szeregowego ograniczenie to dotyczy jednego segmentu, w budownictwie bliźniaczym jednego budynku bliźniaczego, a w sytuacji rozbudowy istniejącego budynku całości kubatury części dawnej i nowo powstającej. Ograniczenie dotyczy także terenu, na którym prowadzone będą roboty budowlane – ograniczone uprawnienia pozwalają na tworzenie projektów wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego.

Zobacz też: Budowa domu -  Projekt

Uprawnienia budowlane – specjalność konstrukcyjno-budowlana

W przypadku nieograniczonych uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej posiadacz tego typu uprawnień może pełnić dwie samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – to jedyny tego typu przypadek – kierować robotami w odniesieniu do konstrukcji i architektury obiektu. Ograniczony zakres uprawnień w tym zakresie odnosi się kilku kwestii poza kubaturą budynku, gdyż tak jak w przypadku specjalności architektonicznej budowla nie może mieć więcej niż 1000 m3. Poza tym ograniczenia dotyczą wysokości budynku nad poziomem terenu – do 12 m, ilości kondygnacji – maksymalnie trzy nadziemne, wysokości kondygnacji – do 4,8 m, posadowienia – do 3 m poniżej poziomu terenu, rozpiętości elementów konstrukcyjnych – do 6 m i do 2 m wysięgu wsporników oraz kwestii zawartości elementów wstępnie sprężanych na budowie – budynek nie powinien ich zawierać. Dodatkowo nie powinien także wymagać uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej na całość konstrukcji. Jeśli osoba posiadająca uprawnienia budowlane o tego typu ograniczeniach ukończyła inżynierię środowiska, ograniczenia te nie dotyczą obiektów gospodarki wodnej i melioracji wodnych.

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama