REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Justyna Hek
Projekt domu, budowa. Fot. Fotolia
Projekt domu, budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

REKLAMA

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi przyznawane są w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń i dotyczą zazwyczaj jednej z określonych specjalności – na przykład architektonicznej, drogowej, mostowej, kolejowej albo instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. W zależności od specjalności ograniczenia w posiadaniu uprawnień są różne.

Uprawnienia budowlane – specjalność architektoniczna

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej bez ograniczeń pozwalają na kierowanie robotami budowlanymi związanymi z tworzeniem obiektu w zakresie ich kierowania, w odniesieniu do architektury całego obiektu. Zaś uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie dają prawo do kierowanie robotami budowlanymi, które związane są z obiektem o kubaturze do 1000m3 – w przypadku budownictwa szeregowego ograniczenie to dotyczy jednego segmentu, w budownictwie bliźniaczym jednego budynku bliźniaczego, a w sytuacji rozbudowy istniejącego budynku całości kubatury części dawnej i nowo powstającej. Ograniczenie dotyczy także terenu, na którym prowadzone będą roboty budowlane – ograniczone uprawnienia pozwalają na tworzenie projektów wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego.

Zobacz też: Budowa domu -  Projekt

Uprawnienia budowlane – specjalność konstrukcyjno-budowlana

W przypadku nieograniczonych uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej posiadacz tego typu uprawnień może pełnić dwie samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – to jedyny tego typu przypadek – kierować robotami w odniesieniu do konstrukcji i architektury obiektu. Ograniczony zakres uprawnień w tym zakresie odnosi się kilku kwestii poza kubaturą budynku, gdyż tak jak w przypadku specjalności architektonicznej budowla nie może mieć więcej niż 1000 m3. Poza tym ograniczenia dotyczą wysokości budynku nad poziomem terenu – do 12 m, ilości kondygnacji – maksymalnie trzy nadziemne, wysokości kondygnacji – do 4,8 m, posadowienia – do 3 m poniżej poziomu terenu, rozpiętości elementów konstrukcyjnych – do 6 m i do 2 m wysięgu wsporników oraz kwestii zawartości elementów wstępnie sprężanych na budowie – budynek nie powinien ich zawierać. Dodatkowo nie powinien także wymagać uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej na całość konstrukcji. Jeśli osoba posiadająca uprawnienia budowlane o tego typu ograniczeniach ukończyła inżynierię środowiska, ograniczenia te nie dotyczą obiektów gospodarki wodnej i melioracji wodnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA