| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Akty prawne dotyczące ważności decyzji o warunkach zabudowy

Dawniej decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu były wydawane na konkretny okres czasu – zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym. Po wejściu w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzje o warunkach zabudowy, w tym również decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a także decyzji o warunkach zabudowy są z zasady wydawane bezterminowo. Mimo to może dojść do sytuacji, w której decyzja ta straci ważność.

Zobacz też:  Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy

Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu  może zostać stwierdzona jedynie przez organ, który wcześniej wydał tę decyzję. Wygaśnięcie decyzji jest możliwe w sytuacji gdy inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę na tym terenie lub gdy dla tego terenu uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania, a jego ustalenia nie zgadzają się z pierwotnie wydaną decyzją. Przepisy te – zmiana decyzji z powodu innego wnioskodawcy – nie mają zastosowania jeśli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Decyzja o wygaśnięciu zostaje stwierdzona w trybie art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. W art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego stwierdza się, że organ wydający decyzję w pierwszej instancji może ogłosić jej wygaśnięcie w sytuacjach gdy: decyzja stała się bezprzedmiotowa – właściciel danego terenu nie może się już ubiegać o pozwolenie na budowę na podstawie tej decyzji – i stwierdzenie tej decyzji nakazane jest przepisami prawa albo leży to w interesie społecznym lub w interesie jednej ze stron. Druga możliwość przewidziana w kodeksie następuje wtedy, gdy decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia warunku, a warunek ten nie został spełniony. Jeśli jeden z opisanych elementów został spełniony, organ administracji publicznej może stwierdzić wygaśnięcie decyzji lub uchylić ją w drodze decyzji na podstawie art. 162 § 1 i 2.

Zobacz też: VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zobacz też: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Zobacz też: Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »