| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Zapisy w umowie o roboty budowlane zabezpieczające obie strony inwestycji

Pierwszym elementem zabezpieczającym zarówno inwestora, jak i wykonawcę jest dobrze sporządzona umowa o roboty budowlane. Umowa ta powinna zawierać przede wszystkim informację o obowiązkach spoczywających na obu stronach, precyzyjne określenie zakresu robót wraz z terminami realizacji poszczególnych etapów danej inwestycji, o usługach zewnętrznych, które są zobowiązane zapewnić strony – w tym także rozstrzygnięcie kwestii finansowania tego typu usług, o sposobie i terminie odbioru prac przez inwestora, o zasadach, terminach i formie płatności, a także co w tym wypadku najistotniejsze o odpowiedzialności za ewentualne wady i usterki stwierdzone nie tylko w trakcie trwania robót, lecz także po ich zakończeniu. Warto zadbać o szczegółowe określenie wszystkich oczekiwań w umowie – dzięki temu unikniemy nieporozumień pomiędzy inwestorem i wykonawcą, a także będziemy mieli pewność, że inwestycje zostanie zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami.

Zabezpieczenia umowy o roboty budowlane ze strony inwestorów – gwarancje bankowe

Inwestor oczekuje przede wszystkim zrealizowania wszystkich punktów umowy zgodnie z przedstawionym projektem budowlanym. Ma prawo oczekiwać również szybkiego usunięcia wad i usterek, jeśli kwestia ta została uregulowana w umowie. Najlepszym zabezpieczeniem dla inwestora jest gwarancja bankowa – gwarancja pozwala na odzyskanie wpłaconej zaliczki, stanowi także zabezpieczenie przed ewentualną niewypłacalnością jednej ze stron. Gwarancje bankowe dzielą się na bezwarunkowe i warunkowe. Pierwsze z nich pozwalają na odzyskanie dotychczas wypłaconych pieniędzy w trybie bezwarunkowym, to znaczy gdy zostanie naruszony chociaż jeden punkt umowy o roboty budowlane. Jest to stosunkowo rzadko wybierana forma zabezpieczenia. Przeważnie strony w umowie decydują się na gwarancję warunkową – wówczas aby doszło do zwrotu pieniędzy jedna ze strony musi spełnić określone warunki, które są indywidualne dla każdej z umów. Oprócz tego spotyka się również gwarancję bankową dobrego wykonania. Gwarancja ta jest wystawiana przez wykonawcę na kwotę od 5 do 10% wartości robót budowlanych i ma za zadanie zabezpieczyć wykonanie prac zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Jeśli wykonawca naruszy warunki umowy w czasie jej ważności, inwestor ma prawo do otrzymania tej gwarancji. Innym zabezpieczeniem stosowanym przez inwestorów są gwarancje bankowe usunięcia wad i usterek. Ten typ gwarancji udziela się na okres trwania gwarancji lub rękojmi, przeważnie na czas od roku do trzech lat. Kwota wynikająca z tej gwarancji jest równa od 2 do 3% wartości wykonanych prac, ale warto pamiętać, że może się zmniejszyć po roku od zakończenia robót.

Zobacz też:  Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Zobacz też: Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Zobacz też: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »