| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Nowe obowiązki projektanta w tworzeniu projektu budowlanego

Przede wszystkim nowym obowiązkiem projektanta będzie określanie w projekcie budowlanym domu jednorodzinnego obszaru oddziaływania obiektu. Obszar ten projektant wyznaczy na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy dostępne w Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm., między innymi artykuł dwunasty i trzynasty zawarte w tym rozporządzeniu. Dodatkowo obowiązkiem projektanta stanie się także opracowanie projektu budowlanego zgodnie z wszystkimi wymaganiami zawartymi w ustawie, z przepisami, znanymi zasadami wiedzy technicznej i zgodnie z ustaleniami, które określone zostały w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego – zostanie to wprowadzone w art. 20 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego.

Zobacz też: Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Zobacz też: Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Zobacz też: Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Zgłoszenie z projektem budowlanym – nowe procedury

W związku z nowelizacją w Prawie budowlanym pojawi się między innymi znaczna ilość przepisów zabezpieczających interesy właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub ich zarządców. Zgodnie z projektowanym art. 30 ust. 4 b oprócz zgłoszenia z projektem budowlanym inwestor będzie musiał dostarczyć dokumenty wymagane wcześniej w trybie pozwolenia na budowę – dotyczy to budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oprócz tego inwestor zobowiąże się także do złożenia oświadczenia o umieszczeniu tablicy informacyjnej albo oświadczeń właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców sąsiednich nieruchomości o otrzymaniu informacji dotyczących planowanych robót budowlanych. Oczywiście inwestor ma prawo wyboru jednego sposobu poinformowania właścicieli lub inne osoby mające prawo do zarządzania sąsiednimi nieruchomościami o czasie trwania i sposobie prowadzonych prac. Będzie mówił o tym art. 42 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego. Poza tym projektowany art. 30a ust. 2 zakłada, że w okresie do trzech dni od zgłoszenia z projektem budowlanym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pojawią się informacje dotyczące przebiegu procedury zgłoszeniowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »