reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Nowe obowiązki projektanta w tworzeniu projektu budowlanego

Przede wszystkim nowym obowiązkiem projektanta będzie określanie w projekcie budowlanym domu jednorodzinnego obszaru oddziaływania obiektu. Obszar ten projektant wyznaczy na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy dostępne w Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm., między innymi artykuł dwunasty i trzynasty zawarte w tym rozporządzeniu. Dodatkowo obowiązkiem projektanta stanie się także opracowanie projektu budowlanego zgodnie z wszystkimi wymaganiami zawartymi w ustawie, z przepisami, znanymi zasadami wiedzy technicznej i zgodnie z ustaleniami, które określone zostały w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego – zostanie to wprowadzone w art. 20 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego.

Zobacz też: Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Zobacz też: Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Zobacz też: Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Zgłoszenie z projektem budowlanym – nowe procedury

W związku z nowelizacją w Prawie budowlanym pojawi się między innymi znaczna ilość przepisów zabezpieczających interesy właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub ich zarządców. Zgodnie z projektowanym art. 30 ust. 4 b oprócz zgłoszenia z projektem budowlanym inwestor będzie musiał dostarczyć dokumenty wymagane wcześniej w trybie pozwolenia na budowę – dotyczy to budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oprócz tego inwestor zobowiąże się także do złożenia oświadczenia o umieszczeniu tablicy informacyjnej albo oświadczeń właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców sąsiednich nieruchomości o otrzymaniu informacji dotyczących planowanych robót budowlanych. Oczywiście inwestor ma prawo wyboru jednego sposobu poinformowania właścicieli lub inne osoby mające prawo do zarządzania sąsiednimi nieruchomościami o czasie trwania i sposobie prowadzonych prac. Będzie mówił o tym art. 42 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego. Poza tym projektowany art. 30a ust. 2 zakłada, że w okresie do trzech dni od zgłoszenia z projektem budowlanym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pojawią się informacje dotyczące przebiegu procedury zgłoszeniowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama