reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Decyzja o zmianie pozwolenia na budowę – odstąpienie od zatwierdzonego projektu

Jeżeli wykonawca lub inwestor planują wprowadzić znaczące zmiany w już zatwierdzonym projekcie budowlanym, muszą się liczyć z koniecznością uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Aby otrzymać tę decyzję należy na polecenie odpowiedniego organu decyzyjnego sporządzić i przedstawić nowy projekt budowlany, który będzie uwzględniał zmiany wynikające z dotychczas wykonanych prac oraz ewentualnie czynności związane z koniecznością doprowadzenia prowadzonych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem – zgodnie z art. 51 pkt. 3 Ustawy o prawie budowlanym. Jeśli inwestor złoży nowy projekt budowlany w zastępstwie za stary, organ ma prawo uchylić decyzję o pozwoleniu na budowę i wydać decyzję o zmianie pozwolenia.

Zobacz też:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz też: Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny 

Zobacz też:  Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę o ile nie dotyczy zakresu terenu objętego planowo zagospodarowaniem, typowych parametrów budynku – kubatury, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy, zapewnienia możliwości korzystania z budynku osobom niepełnosprawnym ruchowo, zmiany wcześniej planowanego sposobu użytkowania obiektu oraz ustaleń zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zgodnie z art. 36a Ustawy o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku. Dodatkowo konieczność uzyskania decyzji jest warunkowana obowiązkiem otrzymania innych opinii, decyzji, uzgodnień i pozwoleń – jeśli inne opinie nie są konieczne, można dokonać nieistotnych zmian bez decyzji organu odpowiedzialnego.

Jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany?

Warto także wiedzieć, jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany. Przede wszystkim projekt budowlany musi spełniać warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wymagania zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W projekcie powinny się znaleźć: projekt zagospodarowania działki lub terenu uwzględniający wszystkie planowane elementy naniesione w obrębie granic działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz jeśli to konieczne, dodatkowo zastrzeżenia poszczególnych jednostek o zapewnieniu dostaw gazu, energii, wody itp., oświadczenie zarządcy drogi o możliwości przyłączenia danej działki z drogą publiczną, a także wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechniczne warunki, zgodnie z którymi należy posadowić obiekty budowlane na tym terenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia
projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama