reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia

Rozbiórki budynku bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia możemy dokonać w przypadku budynków, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków i nie są objęte ochroną konserwatorską oraz dodatkowo ich wysokość nie przekracza ośmiu metrów i odległość od granicy działki do budynku jest nie mniejsza niż połowa wysokości budynku. Rozbiórka bez pozwolenia będzie możliwa również w przypadku tych obiektów, co do których nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – pod warunkiem, że nie są one wpisane do rejestru zabytków ani objęte ochroną konserwatorską. Aby dokonać rozbiórki takich budynków należy najpierw zgłosić chęć rozbiórki odpowiednim organom. Zgłoszenie to powinno zawierać informację o zakresie i sposobie planowanych prac. Czasami zdarza się, że organy mogą nałożyć na właściciela obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę nawet w przypadku obiektów, które spełniają wszystkie wyżej opisane warunki.

Zobacz także: Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Rozbiórka budynku – kiedy konieczne jest pozwolenie?

Pozwolenie na rozbiórkę należy uzyskać wtedy, kiedy budynek ma powyżej ośmiu metrów, stoi w odległości mniejszej niż połowa swojej wysokości od granicy działki, jest wpisany na listę zabytków lub podlega ochronie konserwatorskiej. W innych przypadkach konieczność uzyskania pozwolenia może się pojawić tylko wtedy, gdy rozbiórka budynków może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych, stanu środowiska lub gdy rozbiórka wymaga zachowania warunków, od których może być uzależnione prowadzenie robót.

Organy, do których zgłasza się informację o planowanej rozbiórce mają prawo zażądać informacji o budynku lub o pracach rozbiórkowych jeśli prace te mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo ludzi albo ich mienia.

W sytuacji gdy prace rozbiórkowe prowadzone są w celu usunięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia można je rozpocząć przed zgłoszeniem lub przed uzyskaniem pozwolenia. Mimo to należy niezwłocznie po ich rozpoczęciu zgłosić fakt rozbiórki albo, jeśli to konieczne, uzyskać pozwolenie.

Zobacz także: Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Kiedy może być wydane pozwolenie na rozbiórkę?

Jeśli uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę jest konieczne, warto pamiętać, że zostanie ono wydane dopiero po przeprowadzeniu oceny wpływu rozbiórki na środowisko, uzyskaniu ewentualnych innych pozwoleń i opinii oraz po wyrażeniu zgody przez osobę odpowiedzialną za sprawy budownictwa i lokalnego zagospodarowania terenu – w tym terenu mieszkalnego.

Zobacz także: Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama