reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Pozwolenie na roboty budowlane

Pierwszym etapem przed rozpoczęciem robót budowlanych jest konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenia na budowę może zostać wydane po przeprowadzeniu oddziaływania całego przedsięwzięcia budowlanego na środowisko, po uzyskaniu przez inwestora wszystkich pozwoleń, opinii i uzgodnień oraz po wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Ten ostatni punkt musi zostać spełniony jeśli budowa będzie dotyczyła gazociągów, których zasięg obejmuje cały kraj lub jeśli budowa jest wynikiem umów międzynarodowych.

Zobacz też:  Formalności

Zobacz też:  Działka

Zobacz też:  Projekt

Pozwolenie na budowę może otrzymać wyłącznie ten, kto złożył wniosek w trakcie trwania okresu o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć: cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami, opiniami i pozwoleniami, jedno oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Pozwolenie na budowę lub opinia w tej sprawie są wydawane w ciągu czternastu dni od złożenia wniosku, jeśli organ nie wyrazi sprzeciwu, oznacza to, że nie ma zastrzeżeń co do przestawionego projektu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama