reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Określenie obowiązków w umowie o roboty budowlane

Przede wszystkim umowa o roboty budowlane powinna dokładnie określać jakie obowiązki spoczywają na stronach tej umowy. Oprócz tego musi ona uwzględniać zakres poszczególnych prac, które mają zostać wykonane na danych etapach inwestycji i wskazywać terminy realizacji tych etapów. Ponadto dobrze sporządzona umowa określa jakie usługi zewnętrzne zapewnia każda ze stron i w jaki sposób rozkładają się sposoby finansowania tych usług, kto, kiedy i w jaki sposób dokona odbioru inwestycji, kiedy i jak wykonawca otrzyma zapłatę za wykonaną pracę oraz, co w tym wypadku najważniejsze, w jakim zakresie wykonawca jest odpowiedzialny za ewentualne wady, usterki i nieprawidłowości, które pojawią się zarówno w trakcie prowadzenia prac, jak i po zakończeniu całej inwestycji.

Zobacz też: Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Zabezpieczenia inwestorów w kwestii usuwania wad i usterek

Podstawowym sposobem zabezpieczenia dla inwestorów jest gwarancja bankowa. Gwarancja ta zabezpiecza nie tylko zwrot zaliczki uiszczonej na poczet prowadzonych przez wykonawcę prac, lecz także konieczność usunięcia ewentualnych wad i usterek, które zostaną ujawnione po zakończeniu budowy. Gwarancje bankowe dzielą się na bezwarunkowe i warunkowe. Bezwarunkowa wypłacana jest na pierwsze żądanie inwestora bez warunku, uważa się ją za gwarancję nieodwołalną. Inwestor może skorzystać z tego typu gwarancji w przypadku gdy wykonawca nie wywiąże się z jakiegokolwiek punktu umowy. W tym przypadku inwestor nie musi nawet udowadniać winy wykonawcy. Zaś gwarancja warunkowa pozwala na wprowadzenie do umowy z wykonawcą pewnych warunków, które muszą zostać spełnione aby inwestor mógł z tej gwarancji skorzystać.

Istnieje także gwarancja bankowa zwrotu otrzymanej zaliczki – wówczas bank wykonawcy zobowiązuje się do zwrotu zaliczki jeśli wykonawca naruszy warunki umowy. Inną gwarancją dla inwestora jest gwarancja bankowa dobrego wykonania wynosząca od 5 do 15% całkowitej wartości prac budowlanych, która ma za zadanie zabezpieczyć poprawne wykonanie wszystkich prac, do których zobowiązał się wykonawca. Podobnie działa gwarancja bankowa usunięcia wad i usterek w terminie – tutaj jednak zabezpieczenie wynosi od 2 do 3% wartości prac. Gwarancje tą udziela się na okres trwania gwarancji lub rękojmi w przeciwieństwie do gwarancji dobrego wykonania, która obejmuje okres wykonywania prac budowlanych.

Zobacz też: Umowy budowlane – rodzaje

Zabezpieczenia wykonawców w związku z usuwaniem wad i usterek

Ze względu na to, że inwestor ma obowiązek regularnego opłacania wykonawców, wykonawca może się zabezpieczyć w tym zakresie. Gwarancja zapłaty zostaje udzielona wykonawcy w jednej z czterech form: gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej, akredytywy bankowej lub poręczenia banku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama