reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Określenie obowiązków w umowie o roboty budowlane

Przede wszystkim umowa o roboty budowlane powinna dokładnie określać jakie obowiązki spoczywają na stronach tej umowy. Oprócz tego musi ona uwzględniać zakres poszczególnych prac, które mają zostać wykonane na danych etapach inwestycji i wskazywać terminy realizacji tych etapów. Ponadto dobrze sporządzona umowa określa jakie usługi zewnętrzne zapewnia każda ze stron i w jaki sposób rozkładają się sposoby finansowania tych usług, kto, kiedy i w jaki sposób dokona odbioru inwestycji, kiedy i jak wykonawca otrzyma zapłatę za wykonaną pracę oraz, co w tym wypadku najważniejsze, w jakim zakresie wykonawca jest odpowiedzialny za ewentualne wady, usterki i nieprawidłowości, które pojawią się zarówno w trakcie prowadzenia prac, jak i po zakończeniu całej inwestycji.

Zobacz też: Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Zabezpieczenia inwestorów w kwestii usuwania wad i usterek

Podstawowym sposobem zabezpieczenia dla inwestorów jest gwarancja bankowa. Gwarancja ta zabezpiecza nie tylko zwrot zaliczki uiszczonej na poczet prowadzonych przez wykonawcę prac, lecz także konieczność usunięcia ewentualnych wad i usterek, które zostaną ujawnione po zakończeniu budowy. Gwarancje bankowe dzielą się na bezwarunkowe i warunkowe. Bezwarunkowa wypłacana jest na pierwsze żądanie inwestora bez warunku, uważa się ją za gwarancję nieodwołalną. Inwestor może skorzystać z tego typu gwarancji w przypadku gdy wykonawca nie wywiąże się z jakiegokolwiek punktu umowy. W tym przypadku inwestor nie musi nawet udowadniać winy wykonawcy. Zaś gwarancja warunkowa pozwala na wprowadzenie do umowy z wykonawcą pewnych warunków, które muszą zostać spełnione aby inwestor mógł z tej gwarancji skorzystać.

Istnieje także gwarancja bankowa zwrotu otrzymanej zaliczki – wówczas bank wykonawcy zobowiązuje się do zwrotu zaliczki jeśli wykonawca naruszy warunki umowy. Inną gwarancją dla inwestora jest gwarancja bankowa dobrego wykonania wynosząca od 5 do 15% całkowitej wartości prac budowlanych, która ma za zadanie zabezpieczyć poprawne wykonanie wszystkich prac, do których zobowiązał się wykonawca. Podobnie działa gwarancja bankowa usunięcia wad i usterek w terminie – tutaj jednak zabezpieczenie wynosi od 2 do 3% wartości prac. Gwarancje tą udziela się na okres trwania gwarancji lub rękojmi w przeciwieństwie do gwarancji dobrego wykonania, która obejmuje okres wykonywania prac budowlanych.

Zobacz też: Umowy budowlane – rodzaje

Zabezpieczenia wykonawców w związku z usuwaniem wad i usterek

Ze względu na to, że inwestor ma obowiązek regularnego opłacania wykonawców, wykonawca może się zabezpieczyć w tym zakresie. Gwarancja zapłaty zostaje udzielona wykonawcy w jednej z czterech form: gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej, akredytywy bankowej lub poręczenia banku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama