reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Odbiór inwestycji budowlanej to moment, w którym inwestor i wykonawca potwierdzają wykonanie zobowiązania określonego w umowie, otwierają prawo do żądania wynagrodzenia ze strony wykonawcy oraz wyznaczają początek biegu terminów rękojmi za wady. Istnieją trzy rodzaje odbiorów inwestycji – odbiór częściowy, końcowy i ostateczny. Na czym dokładnie polega odbiór inwestycji budowlanej?

Odbiór inwestycji budowlanej to potwierdzenie przez inwestora faktu zrealizowania przez wykonawcę wszystkich zobowiązań zgodnie z planowaną datą wykonania odbioru. Zgodnie z Prawem budowlanym (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Dz. U. 2006 r. Nr 156 poz. 1118) do obowiązków inwestora – art. 18 ust. 1 pkt. 4 - należy miedzy innymi wykonanie i odbiór robót budowlanych – w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzór nad wykonywaniem robót powinien zostać powierzony osobom o specjalnych kwalifikacjach.

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

Sposób przebiegu odbioru inwestycji budowlanej

Już w momencie zawierania umów o roboty budowlane z podwykonawcami należy ustalić kto będzie brał udział w poszczególnych odbiorach w trakcie budowy danej inwestycji oraz określić kiedy wykonywane będą odbiory – w tym również ile wcześniej inwestor ma obowiązek zawiadomić wykonawcę pisemnie o tych terminach. Prawo budowlane nie określa dokładnie w jaki sposób powinien przebiegać odbiór inwestycji, wobec tego wiadomo jedynie, że to jednoosobowy przedstawiciel inwestora wraz z kierownikiem budowy, kierownikami robót i inspektorem nadzoru inwestorskiego powinni dokonać odbioru. Oczywiście przedstawiciel inwestora ma możliwość korzystania z pomocy specjalistów jeśli sam nie posiada wiedzy specjalistycznej potrzebnej do oceny prac. Co ważne, z czynności odbioru inwestycji budowlanej należy sporządzić protokół. Bowiem zgodnie z art. 3 pkt. 13 Prawa budowlanego protokoły odbioru stanowią część dokumentacji budowy.

Zobacz też:  Projekt

Zobacz też:  Działka

Zobacz też:  Wykończenie wnętrz

Rodzaje odbiorów inwestycji budowlanej

Wyróżnia się trzy rodzaje odbiorów inwestycji – odbiór częściowy, końcowy i ostateczny. Odbiór częściowy zgodnie z art. 654 Kodeksu cywilnego zobowiązuje inwestora do wykonania odbiorów poszczególnych części wykonanych prac i tym samym do wypłaty części wynagrodzenia – Art. 654.W braku odmiennego postanowienia umowy inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia. W przypadku odbiorów częściowych warto najpierw w umowie z wykonawcą określić, czy tutaj również obowiązuje okres rękojmi i gwarancji. Odbiór końcowy dotyczy momentu przekazania gotowego budynku inwestorowi. Z odbiorem końcowym wiąże się również konieczność skompletowania całej dokumentacji wykonawczej i podwykonawczej, gwarancji na urządzenia zamontowane w budynku, zaświadczeń od organów odpowiedzialnych za kontrolę techniczną, a także pozwoleń na użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Odbiór ostateczny natomiast to odbiór, którego dokonuje się po upływie okresu gwarancji i rękojmi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama