| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

Ogrodzenie bez pozwolenia – legalizacja

Jeśli zgłoszenie chęci postawienia ogrodzenia do starosty lub prezydenta zostanie złożone już po rozpoczęciu prac budowlanych, powinniśmy się liczyć z koniecznością rozbiórki ogrodzenia – w przypadku gdy ogrodzenie nie spełnia norm określonych w przepisach. Jeśli jednak ogrodzenie zostało postawione bez wcześniejszego zgłoszenia, ale spełnia wszystkie normy – to znaczy przepisy o planie zagospodarowania przestrzennego, w szczególności miejscowego planu zagospodarowania lub ewentualnie w przypadku braku takiego planu przepisy zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – możliwa jest legalizacja. Opłata legalizacyjna w przypadku ogrodzenia wynosi 2500 zł. W sytuacji gdy mimo uzyskania nakazu przerwania prowadzenia prac budowlanych i nakazu rozbiórki ogrodzenia prace nadal będą postępowały możemy spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Kara grzywny jest wówczas wymierzana przez sąd, który określa stawkę dzienną – jej wysokość zależy od dochodów i sytuacji rodzinno-majątkowej i waha się od 10 do 2000 zł oraz ogólną liczbę stawek (od 10 do 540).

Zobacz serwis: Bramy i ogrodzenia

Nawet jeśli budowa danego ogrodzenia nie wymagała konieczności zgłoszenia, ale ogrodzenie może zagrażać życiu ludzi, zwierząt lub bezpieczeństwu mienia – na ogrodzeniach na wysokości poniżej 180 cm nie wolno umieszczać drutu kolczastego, tłuczonego szkła i innych ostro zakończonych elementów – nadzór budowlany ma prawo wstrzymać dalsze prace.

Zobacz też: Nawierzchnie

Zgłoszenie chęci postawienia ogrodzenia

Zgłoszenia wymagają ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc użytku publicznego oraz ogrodzenia w wysokości powyżej 220 cm. Co ważne, zgłoszenia należy dokonać u starosty lub prezydenta przed rozpoczęciem planowanych prac. Typowe zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania prac budowlanych oraz terminu ich rozpoczęcia. Oprócz tego do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania danym gruntem do celów budowlanych, szkice i rysunki określające miejsce przebiegu planowanego ogrodzenia oraz inne pozwolenia, opinie lub uzgodnienia, jeśli są one konieczne. Tak naprawdę wymóg dołączenia rysunków jest indywidualną kwestią każdego starosty lub prezydenta – ustawa nie zakłada konieczności ich dołączania do zgłoszenia. Po dokonaniu zgłoszenia musimy odczekać 30 dni, bowiem tyle czasu ma organ decyzyjny na rozpatrzenie naszej sprawy. Jeśli wszystkie elementy będą zgodne z prawem budowlanym, organ ma prawo przemilczeć otrzymane zgłoszenie, jeśli jednak niektóre elementy nie będą zgodne z prawem, organ wyda decyzję o sprzeciwie i konieczności zatrzymania prac budowlanych.

Zobacz też: Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Zobacz też: Ogrodzenie działki na terenie pochyłym

Zobacz też: Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »