| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kruszywa w budownictwie – sztuczne i z surowców mineralnych

Kruszywa w budownictwie – sztuczne i z surowców mineralnych

Najpopularniejszym kruszywem z surowców mineralnych jest keramzyt. Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych to m.in.: pumeks hutniczy, łupkoporyt lub wielkopiecowy żużel granulowany, popiołoporyt, żużel paleniskowy i elporyt. W budownictwie, kruszywa budowlane często wykorzystywane są do produkcji betonu.

Kruszywo z surowców mineralnych

Najpopularniejszym kruszywem sztucznym z surowców mineralnych jest keramzyt. Wytwarza się go z gliny i łupków ilastych. Oba te surowce poddaje się bardzo wysokiej temperaturze – około 1100°C. Keramzyt ma kształt kulek o średnicy od około 5 do 15 mm.

Keramzyt jest odporny na wilgoć oraz działanie grzybów. Ponadto jest odporny zarówno na mróz, jak i na wysoką temperaturę. Największą jego zaletą jest to, że bardzo szybko gromadzi ciepło i powoli je oddaje. Dlatego jest dobrym izolatorem na podłogi i ściany. Dodatkowo, keramzyt dobrze tłumi dźwięki.

Zobacz też: Betony cementowe specjalne

Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych

Kruszywa sztuczne, które wytwarza się z odpadów przemysłowych to: pumeks hutniczy, łupkoporyt lub wielkopiecowy żużel granulowany, popiołoporyt, żużel paleniskowy i elporyt. Wszystkie te kruszywa są odpadkami w produkcji żużlu, popiołów lub przy spalaniu węgla kamiennego.

Kruszywa, które powstają z popiołów są, tak samo jak keramzyt, odporne na bardzo niską, jak i wysoką temperaturę. W przeciwieństwie jednak do kruszyw z surowców mineralnych, szybko wchłaniają wilgoć. Mogą być dobrym rozwiązaniem na drenaż i do uprawy roślin. Dobrze również izolują ciepło.

Zobacz też:  Układanie i zagęszczanie mieszanek betonowych. Przewodnik

Kruszywa w budownictwie

Kruszywa sztuczne są wykorzystywane do produkcji betonu lekkiego. Beton taki zazwyczaj ma wyższą termoizolację i można z niego wykonywać: ściany, słupy , pustaki ścienne i stropowe, nadproża, elementy ogrodzeń i inne.

Bardzo drobne kruszywa sztuczne – o średnicy do 2mm – można wykorzystać na budowie zamiast piasku. Tak zwany sztuczny piasek jest dobrym materiałem do zapraw murarskich, tynków oraz betonu. Dzięki wyższym właściwościom termoizolacyjnym lepiej utrzymuje ciepło.

Kruszywa sztuczne to wysoka izolacja cieplna i akustyczna do wykorzystania na stropach oraz na podłodze. Ze względu na lekkość konstrukcji, kruszywa sztuczne są także do budowy ścian działowych.

Zobacz też:  7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Kruszywa w uprawie roślin

Przy uprawie roślin wykorzystywanie kruszyw sztucznych również ma duże zalety. Dzięki dużej chłonności wody kruszyw z odpadów przemysłowych, możemy wykorzystać je jako drenaż przy uprawie zarówno w szklarni jak i w ogrodzie. Odporność na grzyby i bakterie sprawia, że uprawiane na kruszywach rośliny rzadziej chorują.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »