reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Możemy zawrzeć dwa rodzaje umów na sprzedaż i dostarczanie gazu – umowę kompleksową, która łączy w sobie postanowienia umowy sprzedaży i dystrybucji lub dwie osobne umowy, czyli umowę sprzedaży gazu i umowę dystrybucji z wybranym przez siebie dystrybutorem. Jakie elementy powinna zawierać sama umowa na dostarczenie gazu?

Jeśli skorzystamy z możliwości podpisania dwóch osobnych umów – umowy o sprzedaż gazu i umowy o jego dostarczenie z dowolnym dystrybutorem powinniśmy wiedzieć, jakie elementy musi zawierać każda z nich. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nie czekają nas na przykład długie przerwy w dostawie gazu.

Zobacz także: Kontrola instalacji gazowej – przepisy

Umowa na dostarczenie gazu

Umowa na dostarczenie gazu powinna mieć formę pisemną i zawierać podstawowe informacje o okresie obowiązywania umowy oraz o warunkach jej rozwiązania. Warto zadbać także o umieszczenie elementu dotyczącego odpowiedzialności obydwu stron za niedotrzymanie warunków niniejszej umowy. Umowa tego typu powinna również określać swoją moc umowną i ewentualne warunki wprowadzania zmian w swoich zapisach. Odbiorca musi ustalić z dostawcą ilość przesyłanego gazu wraz z podziałem na okresy umowne, miejsce dostarczania gazu do sieci i jego poboru oraz standardy jakościowe jakie ma spełniać dostarczany gaz. Ponadto dostawca ma obowiązek zadeklarować warunki, zgodnie z którymi zapewni odbiorcy niezawodność i ciągłość dostaw, maksymalne dopuszczalne ograniczenia w poborze gazu, a także wysokość odszkodowania, które będzie zobowiązany wypłacić odbiorcy jeśli dostarczany gaz nie będzie jakościowo odpowiadał warunkom umowy lub jeśli standard obsługi odbiorcy nie będzie wystarczający. Umowa na dostarczenie gazu powinna określać także sposób prowadzenia rozliczeń oraz stawki opłat za gaz albo grupę taryfową, którą dostawca zastosuje w rozliczeniach. Oprócz tego umowa musi uwzględniać również warunki wprowadzania zmian w stawkach lub grupach taryfowych. Jeśli umowa na dostarczenie gazu będzie obejmowała wszystkie te elementy, odbiorca może ją podpisać bez obaw o problemy związane z brakiem możliwości korzystania z gazu.

Zobacz także: Jak rozwiązać spór lub jak zmienić dostawcę gazu?

Umowa kompleksowa – na sprzedaż i dostarczenie gazu

W sytuacji gdy nie chcemy osobno wybierać dostawcy gazu możemy zdecydować się na umowę kompleksową, która łączy w sobie zarówno cechy umowy sprzedaży, jak i cechy umowy na dostarczenie gazu. Wówczas umowa kompleksowa powinna określać wszystkie te elementy, jakie określa umowa na dostarczenie gazu i dodatkowo wprowadzać elementy umowy sprzedaży.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama