REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe przepisy określające warunki techniczne dla okien i drzwi balkonowych w 2014 roku

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywać nowe przepisy zmieniające warunki techniczne, jakim będą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Zmienią się parametry okien i drzwi balkonowych, które mają duży wpływ na ilość energii, która jest zużywana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Już teraz projektując przeszklenia w budynkach warto sprawdzić jak dobrać szkło, aby spełniało nowe wymagania.

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczanie zużycia energii w budynkach jest jednym z najważniejszych założeń nowoczesnego budownictwa. Kraje członkowskie Unii Europejskiej cały czas wprowadzają nowe przepisy, które mają ten proces uporządkować i przyspieszyć. Taka jest geneza rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (z dnia 13.02.2013 r.) „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany warunków technicznych dotyczą parametrów okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych w nowo budowanych lub termomodernizowanych obiektach. Nowe przepisy zakładają stopniowe zwiększanie wymogów związanych z izolacyjnością cieplną oraz obniżanie współczynnika całkowitej przepuszczalności energii słonecznej. Znajomość nowych przepisów oraz właściwy dobór dostępnych na rynku produktów szklanych, ułatwi projektowanie przeszkleń zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi.

Niższy współczynnik U to lepsza izolacyjność cieplna

Współczynnik przenikania ciepła U określa izolacyjność cieplną okien i jest jednym z najistotniejszych parametrów potwierdzających ich energooszczędność. Zgodnie z nowym rozporządzeniem wielkość tego parametru będzie sukcesywnie obniżana w kolejnych latach.

Już od stycznia 2014 r. maksymalna wartość współczynnika Umax dla całego okna – szyba i rama okienna – w przypadku okien i drzwi balkonowych oraz innych nieotwieralnych powierzchni przezroczystych nie może być wyższa niż 1,3 W/m2K. W styczniu 2017 r. parametr ten nie powinien przekroczyć wartości 1,1 W/m2K, a od 2021 r. – 0,9 W/m2K. W przypadku okien dachowych wymagana od stycznia 2014 r. wartość Umax wyniesie 1,5 W/m2K, a od stycznia 2021 r. – 1,1 W/m2K.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie szyby spełnią wymagania?

REKLAMA

Spełnienie zaostrzonych wymagań umożliwi właściwy dobór szkła stosowanego w szybach zespolonych. Producenci szkła budowlanego już dziś oferują rozwiązania zapewniające wysoką izolacyjność cieplną szyb zespolonych, definiowaną za pomocą współczynnika Ug. Wysoki poziom termoizolacji, czyli niską wartość współczynnika Ug można uzyskać dzięki wykorzystaniu w przeszkleniach odpowiednich powłok niskoemisyjnych, dostosowując ich ilość i położenie w szybie zespolonej, czy też stosując w przestrzeni międzyszybowej krypton.

 „Standardowym sposobem na uzyskanie współczynnika Ug poniżej wartości 1,0 W/m2K jest zastosowanie szyby zespolonej dwukomorowej, w której skład wchodzą dwie szyby z powłokami niskoemisyjnymi” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska – producenta szkła budowlanego.

Obniżenie wartości współczynnika słonecznego

Przepisy wchodzące w życie od stycznia 2014 r. wprowadzają również wymóg obniżania wartości współczynnika słonecznego g, tj. całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla okien oraz przegród szklanych i przezroczystych. Współczynnik słoneczny g obliczany jest według wzoru g = fC*gn, gdzie fC to współczynnik korekcyjny redukcji promieniowania ze względu na zastosowane osłony przeciwsłoneczne, takie jak żaluzje lub rolety, a gn to współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego typu oszklenia. Od stycznia 2014 r. maksymalna wartość współczynnika g zostanie obniżona z 0,5 do 0,35.

„Zmniejszenie maksymalnej wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego g dla okien oraz przegród szklanych, to krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej, szczególnie w przypadku obiektów, w których wykorzystano wielko powierzchniowe przeszklenia” – mówi Szymon Piróg. „Ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem się w wyniku działania energii słonecznej, ma istotne znaczenie w obiektach biurowych, czy komercyjnych, gdzie do obsługi systemów klimatyzacyjnych latem zużywa się znacznie więcej energii, niż do ogrzania takich budynków zimą”.

Szkło wysokoselektywne

Dostępne na rynku nowoczesne produkty szklane wykorzystują szeroką gamę rozwiązań, pozwalających na projektowanie przeszkleń zgodnie z nowymi warunkami technicznymi. Uzyskanie obniżonej wartości współczynnika g, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, umożliwi zastosowanie w szybach zespolonych szkła o wysokim współczynniku selektywności – łączącego właściwości niskoemisyjne z przeciwsłonecznymi. Produkty te zastosowane w szybie zespolonej chronią pomieszczenia przed intensywnym nagrzewaniem się od słońca, jednocześnie gwarantując dobrą izolacyjność cieplną i doskonałe doświetlenie wnętrz naturalnym światłem dziennym.

Określoną w rozporządzeniu wartość współczynnika g można też uzyskać stosując szkło o współczynniku gn wyższym niż 0,35. Warunkiem jest jego odpowiednie połączenie z innymi rozwiązaniami zabezpieczającymi przed energią promieniowania słonecznego, takimi jak żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, markizy, łamacze światła.

Zanim kupisz okna – sprawdzaj ich parametry!

Zadaniem projektanta jest wybranie optymalnego rozwiązania zgodnego z wymaganiami prawnymi oraz oczekiwaniami klienta. Aby ułatwić ten wybór, Pilkington Polska udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny program Pilkington Spectrum służący do obliczania parametrów szkła i szyb zespolonych. Narzędzie pozwala projektować różne konfiguracje szyb zespolonych i szybko sprawdzić istotne parametry.

Zobacz także:  Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Zobacz także:  Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Zobacz także:  Jak sprawdzić czy okno jest energooszczędne?

Źródło: Pilkington Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA