| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest Uchwałą Rady Gminy o charakterze dokumentu prawnego dotyczącego prawa miejscowego. Wydany jest w formie opisowej i graficznej. Aby sprawdzić warunki zapisane w tym planie dotyczące naszej działki należy uzyskać Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Taki wypis możemy uzyskać w miejscu jego uchwały czyli w urzędzie gminy dla danego obszaru.

Z wypisu o działce dowiemy się:

O jej przeznaczeniu funkcjonalnym – czy działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, czy zaplanowano na niej np. przedszkole – co od razu niweczy nasze plany na postawienie tam domu. Dowiemy się także, czy w całości jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową i czy przypadkiem jej część nie podlega szczególnym warunkom zagospodarowania terenów, w tym zakazie zabudowy, wynikającym z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, zdrowia ludzi czy prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki?

Dowiemy się, jakie są linie rozgraniczające naszej działki i jakie przeznaczenie funkcjonalne mają działki sąsiednie, np. czy nie ma tam zakładu dekarskiego. 

Możemy sprawdzić czy przypadkiem część naszej działki nie jest przeznaczona na cele publiczne jak np. droga co automatycznie ogranicza jej wielkość i wartość. Z całą pewnością ten pas ziemi nie może być przez nas zagospodarowany.

Otrzymamy również zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej określające doprowadzenie i lokalizację mediów, z których będziemy mogli korzystać jak: wodociąg, stacja transformatorowa, czy odbiór ścieków. Może się również okazać, że teren ten nie ma żadnych mediów i w związku z tum ich podłączeniem będziemy musieli zająć się osobiście.

Otrzymamy także wytyczne dotyczące lokalnych warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy. Będzie tak także informacja o tymczasowym sposobie zagospodarowania naszej działki, urządzeniach znajdujących się na niej oraz obecnym sposobie jej użytkowania.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Z wypisu dowiemy się również, jakie inwestycje przewidziane są w okolicy ochrony zdrowia – przychodnia, szpital czy inne instytucje o charakterze społecznym i kulturowym.

Wszystkie te dane pozwolą na szybkie określenie przydatności działki do naszych potrzeb, jej rzeczywistą wartość rynkowa i ewentualne koszty dodatkowe związane np. z infrastrukturą i mediami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »