reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Przy stosowaniu przykryć blachowych nie ma prawie żadnych ograniczeń. Nadają się one zarówno do dachów o bardzo prostych jak i skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich niewielki ciężar, nie potrzebne jest konstruowanie ciężkiej i kosztownej więźby dachowej. Są również dobrym rozwiązaniem przy kryciu starych budynków, których więźba dachowa uległa osłabieniu. Ważnym elementem przy wyborze rodzaju blachy jest dostępność elementów wykończeniowych (gąsiory) i montażowych (wkręty), których zastosowanie ułatwia wykończenie poszycia.

Kształt blachy dachowej mocno decyduje o nachyleniu połaci dachowej. Blachę płaską można stosować zarówno na dachach płaskich jak i spadzistych. Duże arkusze blachy można kłaść także na dachach o kącie nachylenia większym niż 3°. Małoformatowe elementy z blachy płaskiej wymagają większego kąta nachylenia dachu – od 7 do 12°, a niektóre nawet 25°. Blacha nadaje się także do przekrywania dachów o nachyleniu 5 -12,5°,a czasami nawet 3°, dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest blacha trapezowa. W przypadku blachodachówek zalecanym jest kąt powyżej 14°.

W przypadku pokrycia dachu blachą pokryciową, przekrój krokwi może być mniejszy nawet o 25% niż w przypadku pokryć z dachówek ceramicznych czy cementowych. 

Większość pokryć z blachy wymaga wcześniejszego zamocowania drewnianego rusztu z kontrłat i łat. Do nich montowane są arkusze blachy. Niekiedy wystarczy warstwa wstępnego krycia z folii. Takie podłoże jest wystarczające jedynie dla blachodachówek samonośnych z wytłoczonymi stalowymi łatami. Blacha płaska wymaga w swoim zastosowaniu wykonanie sztywnego poszycia z desek.

Nowoczesne blachy mają po kilka różnych zabezpieczeń chroniących je przed korozją. Blachy takie mogą być ocynkowane lub pokryte alucynkiem, a oprócz tego lakierem albo inną powłoką ochronną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama