| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Przy stosowaniu przykryć blachowych nie ma prawie żadnych ograniczeń. Nadają się one zarówno do dachów o bardzo prostych jak i skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich niewielki ciężar, nie potrzebne jest konstruowanie ciężkiej i kosztownej więźby dachowej. Są również dobrym rozwiązaniem przy kryciu starych budynków, których więźba dachowa uległa osłabieniu. Ważnym elementem przy wyborze rodzaju blachy jest dostępność elementów wykończeniowych (gąsiory) i montażowych (wkręty), których zastosowanie ułatwia wykończenie poszycia.

Kształt blachy dachowej mocno decyduje o nachyleniu połaci dachowej. Blachę płaską można stosować zarówno na dachach płaskich jak i spadzistych. Duże arkusze blachy można kłaść także na dachach o kącie nachylenia większym niż 3°. Małoformatowe elementy z blachy płaskiej wymagają większego kąta nachylenia dachu – od 7 do 12°, a niektóre nawet 25°. Blacha nadaje się także do przekrywania dachów o nachyleniu 5 -12,5°,a czasami nawet 3°, dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest blacha trapezowa. W przypadku blachodachówek zalecanym jest kąt powyżej 14°.

W przypadku pokrycia dachu blachą pokryciową, przekrój krokwi może być mniejszy nawet o 25% niż w przypadku pokryć z dachówek ceramicznych czy cementowych. 

Większość pokryć z blachy wymaga wcześniejszego zamocowania drewnianego rusztu z kontrłat i łat. Do nich montowane są arkusze blachy. Niekiedy wystarczy warstwa wstępnego krycia z folii. Takie podłoże jest wystarczające jedynie dla blachodachówek samonośnych z wytłoczonymi stalowymi łatami. Blacha płaska wymaga w swoim zastosowaniu wykonanie sztywnego poszycia z desek.

Nowoczesne blachy mają po kilka różnych zabezpieczeń chroniących je przed korozją. Blachy takie mogą być ocynkowane lub pokryte alucynkiem, a oprócz tego lakierem albo inną powłoką ochronną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »