reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bhp podczas frezowania

Bhp podczas frezowania

Podczas frezowania, tak jak podczas obsługi innych maszyn i wykonywania prac budowlanych, należy zachować ostrożność. Tylko zachowanie zgodne z zasadami BHP pozwala na uniknięcie niepotrzebnych wypadków przy pracy. O jakich zasadach BHP należy pamiętać podczas frezowania?

Wszystkie frezarki wyposażone są w osłony stałe i osłony ruchome, które zabezpieczają urządzenie. Takie osłony mają zabezpieczyć pracownika – pamiętajmy, że powinien to być pracownik wykwalifikowany – przed zetknięciem z pracującym frezem i przed ewentualnymi odpryskami.

Zasady obowiązujące przed rozpoczęciem pracy

Zanim przystąpimy do frezowania należy przede wszystkim sprawdzić stan techniczny maszyny. Tylko dobry stan techniczny daje pewność, że nie dojdzie do wypadku  w trakcie pracy. Kontrola stanu technicznego powinna obejmować kontrolę działania wszystkich urządzeń napędowych, urządzeń sterujących, obiegu smarowania maszyny oraz stan sprzęgła odpowiedzialnego za rozłączanie korbek i kółka służącego do ręcznego przesuwania stołu ze śrubą pociągową w momencie odłączenia posuwu mechanicznego. Warto także sprawdzić dokumentację techniczno-ruchową danej frezarki. Jeśli pracownik będzie miał do czynienia z przedmiotem o gabarytach większych niż stół frezarki, powinien ustawić odpowiednie barierki lub wykorzystać barwy ostrzegawcze informujące innych pracowników o możliwości wysunięcia stołu na daną odległość.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tokarka, toczenie. Fot. Fotolia
Tokarka, toczenie. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama