reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Rok 2014 przyniósł zmiany w zasadach odzyskiwania podatku VAT za materiały budowlane. W związku z tymi zmianami niewielu Polaków będzie mogło odliczyć podatek VAT. Jednym z ograniczeń, które weszły w życie w styczniu tego roku jest brak możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystane do remontu domu o powierzchni powyżej 110 m kwadratowych.

Dookreślenie limitu wiekowego

Mimo obowiązującego limitu wiekowego warto pamiętać, że w sytuacji pozostawania w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku na lokal mieszkalny pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków. Jednak warunek nie posiadania na własność lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego, o którym pisano wcześniej, dotyczy obojga małżonków. Istotne jest również, że o zwrot podatku VAT na materiały budowlane nie mogą się ubiegać osoby dokonujące zakupu materiałów i będące jednocześnie podatnikami VAT.

Wniosek o zwrot podatku VAT

Sam wniosek o zwrot podatku VAT można złożyć jednorazowo do 31 grudnia roku, w którym rozpoczęto użytkowanie wcześniej opisywanego lokalu. Małżonkowie mają prawo do złożenia jednego wspólnego wniosku, jeśli jednak składają dwa wnioski w dwóch odrębnych urzędach skarbowych, mają obowiązek poinformowania urzędu o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku współmałżonka.

Co się nie zmieni?

W 2014 roku nie zmieni się lista materiałów objętych zwrotem podatku VAT. Niezmienne pozostaną także terminy zwrotu podatku i konieczność dostarczenia razem z wnioskiem pozwolenia na budowę oraz faktur na wykorzystane materiały budowlane. Urząd skarbowy nadal będzie miał cztery miesiące na wydanie decyzji o zwrocie podatku VAT i dokładnie dwadzieścia pięć dni na przekazanie pieniędzy z tego zwrotu. Dwadzieścia pięć dni liczone jest od momentu doręczenia podatnikowi pozytywnej decyzji. Ewentualnie może dojść do zwrotu podatku bez wydawania decyzji – wówczas dzieje się to w przeciągu czterech miesięcy od daty złożenia wniosku.

Zobacz także:

Zobacz także:

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama