| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady bhp podczas toczenia

Zasady bhp podczas toczenia

Podczas pracy na tokarce należy bezwzględnie stosować się do zasad BHP – dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wypadków. Zasady BHP, czyli zasady bezpieczeństwa i higieny pracy określają o jakich elementach zabezpieczających powinien pamiętać pracownik i pracodawca, jakich działań nie wolno podejmować a jakie są dozwolone podczas prac na różnych urządzeniach i w różnych miejscach.

W trakcie pracy w różnorodnych maszynach należy przestrzegać przepisów BHP. Przepisy te określają o czym powinni pamiętać pracodawca i pracownicy w trakcie wykonywania swoich obowiązków, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Stosowanie się do zaleceń BHP zmniejszają ryzyko wypadków w miejscu pracy.

Osłony konieczne w trakcie toczenia

Każda tokarka powinna być wyposażona w osłony chroniące pracownika przed uszkodzeniami, które mogą zostać spowodowane przez ruchome elementy maszyny, elementy wyrzucane podczas pracy, w tym przed ewentualnym rozbryzgiem cieczy chłodzących urządzenie. Dodatkowo zabezpieczyć należy również uchwyty i tarcze zbierakowe oraz przestrzeń roboczą tokarki. Przestrzeń ta powinna być osłonięta osłonami stałymi lub ruchomymi, ważne aby osłony obejmowały całą strefę roboczą maszyny. Jeśli osłony wystają poza obrys obrabiarki należy je dodatkowo oznakować intensywnymi barwami ostrzegawczymi albo znakami bezpieczeństwa. Wszystkie osłony ruchome tokarek powinno się zabezpieczać tak, aby nie doszło do otwarcia osłon w trakcie pracy maszyny. W sytuacji gdy korzystamy z tokarek karuzelowych należy zastosować osłony chroniące przestrzeń pracy tokarki w całym jej obwodzie – osłony te będą chronić przed odpryskami toczonych materiałów i płynów chłodzących.

Prace, które należy wykonywać przed uruchomieniem tokarki

Przed uruchomieniem tokarki pracownik obsługujący maszynę powinien sprawdzić, czy nie pozostawiono klucza do zaciskania przedmiotu w uchwycie tokarki. Ramienia klucza nie wolno przedłużać żadnym innym kluczem lub przedmiotem zastępczym. Ważne jest aby w trakcie pracy na tokarce wykorzystywać wyłącznie narzędzia przeznaczone do wykorzystywania w określonych procesach skrawania. Zanim rozpocznie się prace powinno się sprawdzić, czy przedmiot i wszystkie narzędzia skrawające są sztywno zamontowane. Tuż po zamontowaniu przedmiotu należy natychmiast wyciągnąć klucz z uchwytu. Przed włączeniem tokarki powinno się odsunąć nóż tokarki od przedmiotu poddawanego obróbce a następnie dosuwać go powoli i ostrożnie – nie wolno natomiast stosować tępych noży tokarskich lub tych posiadających ostrza z obu stron.

Zobacz także:  Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

Zobacz także:  Zasady bhp podczas prac na dachu

Zobacz także:  Zasady bhp podczas montażu okablowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »