reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

W trakcie wykonywania prac na obrabiarkach czy to do drewna, czy do metalu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pracodawca powinien pamiętać, że przestrzeganie przepisów BHP zabezpiecza pracowników przed ewentualnymi wypadkami i tym samym powinien kontrolować czy owe przepisy są respektowane.

Tokarki, wiertarki, frezarki, wytaczarki, przecinarki, strugarki, przecinarki i szlifierki to różnorodne maszyny stosowane do obrabiania drewna lub metalu. Maszyny te powinny być obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników przeszkolonych w zakresie przepisów BHP. Warto jednak przypomnieć jakie są przepisy ogólne dotyczące prac wykonywanych na obrabiarkach.

Ochrona pracowników

Pracownicy wykonujący pracę przy obrabiarkach powinni nosić nakrycie głowy zakrywające dokładnie włosy i odzież roboczą, która nie będzie posiadała odstających elementów – mogą one wkręcić się w maszynę. Wszystkie czynności należy wykonywać zgodnie z przepisami bhp i dokumentacją techniczno-ruchową. Zanim którykolwiek z wykwalifikowanych pracowników przystąpi do naprawy sprzętu, powinien odłączyć go od zasilania i zabezpieczyć przed ewentualnym uruchomieniem. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić w jakim stanie są urządzenia ochronne i ogólnie cała maszyna – jeśli jej używanie może zagrozić zdrowiu lub życiu pracowników, nie wolno jej uruchamiać przed wezwaniem serwisanta.

Podstawowe wyposażenie obrabiarek

Obrabiarki powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające pracowników przed ewentualnym odrzutem lub wyrzutem materiału poddawanego obróbce. Konieczne są do tego zaciski i chwytaki przytrzymujące i jednocześnie mocujące materiał. Wszyscy zatrudnieni pracownicy muszą przebywać poza strefą wypadkową, w której może dojść do odrzutu lub wyrzutu materiału mimo zastosowanych zabezpieczeń. Jeśli obrabiarka posiada dwuręczne elementy sterownicze, należy koniecznie uruchomić je jednocześnie. W miejscach, w których możliwe jest zetknięcie pracownika z urządzeniami tnącymi, ruchomymi elementami maszyn i materiałem obrabianym, powinno się zamontować elementy ochronne lub hamujące – tylko jeśli dopuszcza to instrukcja obsługi.

Zachowania niedopuszczalne w trakcie pracy obrabiarek

W trakcie pracy obrabiarki niedopuszczalne jest trzymanie materiału obrabianego w rękach, zdejmowanie elementów ochronnych, wymiana narzędzi służących do cięcia, usuwanie odpadów powstałych w wyniku pracy maszyny, sprawdzanie dłonią dokładności wykonanej obróbki ani naprawa maszyn.

Zobacz także:  Zasady bhp podczas prac na dachu

Zobacz także:  Zasady bhp podczas montażu okablowania

Zobacz także:  Zasady bezpiecznej pracy na budowie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Szlifierka. Fot. Fotolia
Szlifierka. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama