| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady bhp podczas prac na dachu

Zasady bhp podczas prac na dachu

Jak powszechnie wiadomo, prace na wysokościach, w tym prace na dachach, należą do szczególnie niebezpiecznych. W związku z tym bardzo istotne jest przestrzeganie wymogów BHP podczas ich wykonywania. Powinien o to zadbać nie tylko pracodawca, czy kierownik budowy, lecz także każdy z pracowników. Jakie zasady BHP obowiązują podczas prac na dachu?

Przepisy BHP określają prace na wysokościach, w tym na dachu, jako prace szczególnie niebezpieczne. W związku z tym pracodawca ma obowiązek zadbania o odpowiedni sprzęt zapewniający bezpieczeństwo pracownikom wykonującym prace na wysokościach, a także o nadzór nad tego typu pracami. Prace na dachach zależą przede wszystkim od charakterystyki obiektu, na którym dach jest wykonywany. Od tego, w jaki sposób będą prowadzone prace, czym pokrywany będzie dach i jak będą transportowane materiały konieczne do wykonania pokrycia, zależą środki bezpieczeństwa, które należy przedsięwziąć.

Wejście i zejście z dachu

Bardzo istotne jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji – wejścia i zejścia z dachu. Do tego celu mogą posłużyć rusztowania z wydzielonym pionem komunikacyjnym montowane w miejscu wykonywanych prac. Wówczas dzięki tego typu konstrukcji mamy dostęp do krawędzi dachu – najniebezpieczniejszej części, na której prowadzone są prace – i jednocześnie posiadamy dodatkowe miejsce do przechowywania potrzebnych narzędzi. Możemy także zastosować rusztowanie wieżowe stojakowe lub przejezdne. Przy wykorzystaniu rusztowania przejezdnego niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie przed niespodziewanym przemieszczeniem. Jeśli pracodawca decyduje się na to, aby pracownicy używali wyłącznie drabiny, musi pamiętać, że sprawdza się ona tylko przy krótkotrwałych pracach na niewielkich wysokościach. W innych przypadkach lepiej zamontować rusztowanie.

Transport materiałów na dach

Należy również zadbać o bezpieczny transport materiałów potrzebnych do wykonywania prac na dachu. Jeśli to możliwe należy wykorzystywać żurawie, dźwigi budowlane i wciągarki ręczne albo mechaniczne. Tego typu transport towarów nie tylko odciąży pracowników, lecz także wpłynie na bezpieczeństwo. Ważne jest także zamontowanie odpowiednich rur, rynien lub rękawów zsypowych, które pozwolą na szybkie wyrzucanie odpadów bez konieczności ich ręcznego znoszenia z dachu.

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Przede wszystkim jednak nie wolno zapominać o podstawowych zabezpieczeniach – balustradach, siatkach ochronnych i siatkach bezpieczeństwa. Są to tak zwane środki ochrony zbiorowej, bez których nie należy w ogóle dopuścić do rozpoczęcia prac. Oprócz tego przy pracach na wysokościach stosuje się środki ochrony indywidualnej – na przykład szelek bezpieczeństwa.

Zobacz także:  Zasady bhp podczas montażu okablowania

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania robót ziemnych

Zobacz także:  Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »