reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady bhp podczas montażu okablowania

Zasady bhp podczas montażu okablowania

Podczas montażu okablowania może dojść do porażenia prądem, w związku z tym należy przestrzegać przepisów BHP. Prawidłowo wykonane okablowanie daje nam pewność, że w trakcie jego użytkowania nie dojdzie do zwarcia i zapalenia się sieci. Sprawdź jakie zasady BHP obowiązują podczas montażu okablowania.

Prawidłowo wykonane okablowanie czy to domu jednorodzinnego, czy mieszkania, czy biura daje nam pewność, że nie dojdzie do pożaru spowodowanego zwarciem instalacji. Każdy z pracowników montujących okablowanie powinien być przeszkolony w zakresie BHP i tym samym powinien pamiętać, jakie zachowania są zgodne z przepisami, a jakich należy unikać.

Podstawowe zasady BHP przy montażu okablowania

Do podstawowych zasad BHP, które należy stosować przy montażu okablowania należy uporządkowanie i oczyszczenie miejsca planowanych prac tak, aby przestrzeń pozwalała na swobodne przemieszczanie się po niej. W każdym z pomieszczeń w trakcie prowadzonych prac powinny przebywać wyłącznie osoby do tego upoważnione. Warto także wcześniej przygotować narzędzia i elementy niezbędne do montażu okablowania – najlepiej będą potrzebne. W sytuacji gdy prace odbywają się w pobliżu maszyn lub w miejscach uznawanych za niebezpieczne, konieczne jest ustawienie osłon zabezpieczających. Dodatkowo także warto wykorzystać napisy lub znaki ostrzegawcze. Na terenie prowadzonych prac należy zabezpieczyć wszystkie ewentualne otwory i doły, w które mogą wpaść pracownicy. Pracodawca powinien również zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Warto pamiętać, że za prawidłowe wykonanie okablowania i za bezpieczeństwo pracy pracowników odpowiada monter.

Wykorzystywanie urządzeń elektrycznych

Ponieważ w trakcie montowania okablowania konieczne jest wiercenie otworów umożliwiających przeciągnięcie kabli, każdy z pracowników powinien używać okularów ochronnych zabezpieczających oczy przed ewentualnymi odpryskami. Osoby montujące okablowanie muszą posiadać informacje o przebiegu innych instalacji tak, aby nie doszło do ich uszkodzenia w trakcie prac. W miejscu pracy należy na widocznym miejscu umieścić apteczkę, na wypadek ewentualnych uszkodzeń ciała pracowników. Warto także pamiętać, że przed rozpoczęciem użytkowania urządzeń elektrycznych należy sprawdzić ich stan. W sytuacji gdy prace będą wykonywane na wysokościach, pracownicy powinni wykorzystywać torby na narzędzia, używać drabin i zabezpieczonych rusztowań. Istotne jest również zachowanie typowych środków ostrożności, na przykład korzystanie z drabin pojedynczo.

Zobacz także:  Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama