reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Odpowiedzialność gminy za kształtowanie ładu przestrzennego

Odpowiedzialność gminy za kształtowanie ładu przestrzennego

Gmina jest jednostką odpowiedzialną za kształtowanie ładu przestrzennego. Wobec tego w sytuacji gdy zmiana planu zagospodarowania miejscowego wpływa znacząco na możliwość korzystania z danego terenu lub gdy całkowicie je uniemożliwia, właściciel ma prawo uzyskania od gminy odszkodowania a nawet wykupienia części nieruchomości w ramach zadośćuczynienia. W jaki sposób można domagać się od gminy odpowiedzialności za kształtowanie ładu przestrzennego?

Kształtowanie ładu przestrzennego, w tym tworzenie miejscowego planu zagospodarowania, należy do zadań każdej gminy. Jak wiadomo plany zagospodarowania przestrzennego zmieniane są co kilka lat. Dla jednych jest to okazji na przekształcenie działki leśnej na działkę mieszkalną, dla drugich problem związany ze zmianą kwalifikacji posiadanej przez nich działki.

Podstawy prawne dotyczące odpowiedzialności gminy

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie zastrzega, że w sytuacji, gdy uchwalony zostaje plan miejscowy lub dochodzi do jego zmiany i w związku z tym zostaje zmienione przeznaczenie posiadanej przez nas działki – co całkowicie albo znacznie uniemożliwia korzystanie z niej w planowanym zakresie – właściciel lub użytkownik wieczysty danej nieruchomości ma prawo żądać od gminy zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie to można uzyskać poprzez wyegzekwowanie od gminy określonej kwoty pieniędzy albo wykupienia przez nią części, ewentualnie całej nieruchomości. Gmina jednak ma prawo zaoferować poszkodowanemu nieruchomość zamienną. Inną możliwością jest żądanie od gminy odszkodowania w kwocie równej kwocie obniżenia wartości posiadanej nieruchomości – obniżeniu wynikłemu ze zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Uzyskanie takiego odszkodowania jest możliwe tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości nie skorzystał z wcześniejszego odszkodowania lub wykupu części albo całości działki.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie można się ubiegać w terminie do pięciu lat od momentu, w którym dany miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni zaczął obowiązywać. Co ważne, sprawy w takich kwestiach rozstrzygane są na drodze sądowej w sądach powszechnych. Ciekawe jest, że o odszkodowania mogą się ubiegać nie tylko właściciele nieruchomości, których nieruchomość została przeznaczona do innych niż dotychczas celów – zmieniła kwalifikację, lecz także właściciele działek, wokół których ma na przykład przebiegać droga szybkiego ruchu czy autostrada. Oczywistym jest, że postawienie takiego obiektu na działce obok spowoduje znaczne obniżenie wartości nieruchomości.

Zobacz także:  Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Zobacz także:  Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Zobacz także:  Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama