reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Najtrudniejszym okresem w ciągu roku jest okres zimowy ze względu na konieczność odśnieżania, posypywania i wyjątkowego dbania o drogi. Często także wielu problemów związanych z naprawą dróg pojawia się wiosną, kiedy na drogach odsłaniają się ubytki powstałe podczas dużych mrozów. Kto jest odpowiedzialny za naprawę, odśnieżanie i ogólnie rzecz ujmując dbanie o drogi w mieście? Gdzie można się ubiegać o odszkodowanie ze względu na poniesione straty wynikające ze złego stanu dróg i chodników?

Drogi publiczne powinny być utrzymywane w jak najlepszym stanie bez względu na ich kwalifikację. Warto pamiętać, że za stan dróg odpowiedzialne są kolejno: gmina, powiat, województwo lub Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – oczywiście zależy to od typu drogi. Istnieją również drogi tak zwane wewnętrzne, za które odpowiadają na przykład spółdzielnie mieszkaniowe lub osoby fizyczne, właściciele danego terenu. Poprawne określenie do kogo należy droga i kto jest za nią odpowiedzialny, staje się o tyle istotne, że dzięki temu wiemy, w którą stronę kierować ewentualne skargi.

Obowiązki związane z utrzymaniem dobrego stanu dróg

Do obowiązków zarządcy drogi należą między innymi utrzymywanie nawierzchni drogi i chodników w dobrym stanie, a co za tym idzie konieczność wykonywania prac remontowych i zabezpieczających, które będą miały na celu przywrócenie odpowiedniej jakości stanu nawierzchni. Poza tym zarządca jest odpowiedzialny za regularne kontrolowanie stanu nawierzchni, wykonywanie robót konserwacyjnych i porządkowych – w tym odśnieżania i posypywania dróg – zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom drogi. Zarządca ma obowiązek utrzymywać drogę w takim stanie, aby nie narażała ona na wypadek jej użytkowników. Ma to znaczenie o tyle, że jeśli droga lub chodniki nie były odpowiednio zabezpieczone i wyremontowane, możemy ubiegać się o odszkodowanie ze strony zarządcy danej drogi.

Odszkodowania ze strony gminy

Gmina tak jak wspomniano wcześniej jest zarządcą dróg w swoim obrębie. W związku z tym ma obowiązek dbania o ich stan. W sytuacji gdy jednak dojdzie do wypadku ze względu na zły stan drogi – na przykład kierowca, który nie zauważy ubytku w drodze oberwie koło w samochodzie lub pieszy, który będzie szedł w zimie po nieposypanym piaskiem chodniku przewróci się i złamie nogę – możemy się ubiegać o odszkodowanie. Ważne jednak, że wówczas po stronie ubiegającego się o odszkodowanie leży konieczność udowodnienia okoliczności niedopełnienia lub zaniechania obowiązków przez zarządcę.

Zobacz także:  Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także:  Jak usytuować dom na działce względem stron świata? 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama