reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu na działce zagrodowej

Budowa domu na działce zagrodowej

Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

Działka siedliskowa, czy inaczej działka zagrodowa nie jest dokładnie definiowana, co utrudnia jej określenie i tym samym możliwość wykorzystania działki tego typu wydaje się być nieco skomplikowana. Sprawa budowania domu na działce zagrodowej nie jest ściśle określona tak jak w przypadku działki leśnej. Na jakie trudności można się natknąć jeśli chce się wybudować dom jednorodzinny na działce zagrodowej?

Definicja działki zagrodowej

Tak jak wspomniano, nie istnieje dokładna definicja działki zagrodowej, określa się ją przez rodzaj budynków, jakie mogą być na niej wybudowane. Działka zagrodowa z założenia ma służyć do wytworzenia kompleksu budynków związanych z pracą rolników, w zależności od tego na produkcję jakiego typu są ukierunkowani. Oczywiście jest możliwe postawienie domu mieszkalnego na działce zagrodowej, jednak jeśli nie planujemy związać swojego życia z rolnictwem, może to być zdecydowanie utrudnione. Na terenie działki zagrodowej mamy prawo bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę postawić parterowe budynki gospodarcze do 35 m2, jednak nie dłuższych niż 4,80 m, szczelne zbiorniki na gnojowicę o pojemności do 25 m3, suszarnie kontenerowe, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 21 m2, płyty betonowe przeznaczone do składowania obornika i naziemne silosy (do przechowywania sypkich materiałów) o wysokości do 4,50 m i pojemności do 30 m3. Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego bez problemów uzyska osoba pracująca w rolnictwie, inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku osób niezwiązanych z produkcją żywności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Osiedle przy ul. Gospodarskiej zmieści się w nowe limity "Rodziny na Swoim". Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Osiedle przy ul. Gospodarskiej zmieści się w nowe limity "Rodziny na Swoim". Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama