REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Darmowe programy do kosztorysowania

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe programy do kosztorysowania pozwalają na tworzenie kosztorysów z różnych branż, na przykład branży budowlanej. Niestety na rynku istnieje niewiele tego typu oprogramowania, które dostępne jest za darmo. Jeśli już mamy darmowy dostęp do programów do kosztorysowania, są to przeważnie wersje testowe, przekonujące nas do zakupu pełnej licencji.

REKLAMA

Tak naprawdę nie istnieją zupełnie darmowe programy do kosztorysowania. Większość oprogramowania tego typu albo oferuje darmową wersję próbną, która sprawdzi się, jeśli chcemy wykonywać kosztorysy tylko przez krótki okres czasu, albo darmowe wersje dla studentów kierunków związanych na przykład z budownictwem. Mały przedsiębiorca będzie jednak zmuszony do zakupu pełnej licencji, co niestety wiąże się z dość dużymi kosztami. Na szczęście z reguły później nie musi płacić za dodatkowe aktualizacje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PriMus-DCF

Jedynym dostępnym w internecie prawie darmowym programem do kosztorysowania jest PriMus-DCF. Jego zdecydowaną wadą jest brak polskiego interfejsu, chociaż producenci podobno planują wykonanie polskojęzycznej wersji. Zapłacić będziemy musieli jedynie wtedy, kiedy zechcemy wydrukować wszystkie zebrane obliczenia, co zdecydowanie utrudnia pracę. W dodatku płatność liczona jest od strony i kosztuje 10 euro centów. Program obsługuje między innymi takie formaty jak PWE, XPWE, XSL i XML.

Programy z darmowymi licencjami dla studentów

Na rynku istnieją jednak programy z darmową licencją dla studentów. Jednym z nich jest jeden z najpopularniejszych tego typu programów w Polsce – KOBRA. KOBRA posiada wszystkie elementy, które niezbędne są przy tworzeniu kalkulacji, archiwizowania danych, wydruków i wprowadzania nowych informacji o cenach. Minusem wersji studenckiej są przede wszystkim ograniczona lista KRN-ów – ograniczona o normatywy charakterystyczne dla specjalistycznych prac. Innym programem dającym darmową licencję studencką jest Rodos. Rodos oferuje również darmowe wersje dla nauczycieli, a absolwenci mogą uzyskać 25% zniżki na pełną wersję programu. W studenckiej edycji można tworzyć, zapisywać i drukować kosztorysy, uzupełniać je o wielopoziomowe struktury elementów a nawet budować własne cenniki. Wersja ta korzysta z ograniczonej bazy danych, co oczywiście jest zdecydowanym minusem.


Programy dostępne w darmowej wersji demo

Innym wyjściem może być wykorzystanie wersji demo danego programu. Wiele firm oferuje darmowe wersje testowe swoich programów, które mają zachęcić potencjalnego klienta do ich kupna. Możemy na przykład pobrać testową wersję WINBUD Kosztorys ze strony producenta. Program ten umożliwia nam pracę z dowolną ilością innych otwartych dokumentów, dostęp do katalogów i cenników zapisanych na dysku i internetowych czy pogląd aktualnej wartości kosztorysu. Oczywiście wersja demo jest wersją okrojoną. Innym programem tego typu jest KOSZT_KD. Współpracuje on z internetową bazą cen produktów e-Bistyp, internetowymi katalogami i pomocą internetową, co niewątpliwie powoduje, że praca z tym programem pozwala na wykorzystywanie aktualnych cen i tym samym tworzenie dokładniejszych kosztorysów.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego – jak zaprojektować część dzienną?

Zobacz także:  Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA