| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu na działce leśnej

Budowa domu na działce leśnej

Budowa domu na działce leśnej jest dość trudnym przedsięwzięciem – trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. W zależności od tego, czy w planie tym przewiduje się możliwość zabudowy danego terenu leśnego, czy nie, będziemy mogli wybudować na niej dom. Czasami można starać się w gminie o pozwolenie na wybudowanie nieruchomości na działce leśnej.

Zabudowa działki leśnej zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania, to  on określa, czy dana działka – w tym działki leśne i rolnicze – mogą zostać zabudowane. Oczywiście mamy prawo starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jednak najpierw powinniśmy wyłączyć grunt z produkcji leśnej. Dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu działki należy się ubiegać o pozwolenie na budowę domu. Całość procedur nie jest skomplikowana, jednak wszystko zależy od decyzji urzędników gminnych.

Działka leśna nieprzewidziana do zabudowy

W sytuacji gdy działka w miejscowym planie zagospodarowania nie została przewidziana jako działka do zabudowy, niewiele da się zrobić. Najlepszym wyjściem jest przeczekanie do czasu zmiany planów – zwykle zmienia się je co kilka, kilkanaście lat – i wówczas złożyć wniosek o odleśnienie danej działki w nowym planie zagospodarowania. Czasami można również wystąpić z wnioskiem o zmianę planu dla jednej, określonej działki. Wtedy zgodę na zmianę musi wydać marszałek województwa, w obrębie którego leży dany grunt, w porozumieniu z izbą rolniczą – to izba decyduje jako pierwsza o tym, czy działka może zostać zagospodarowana inaczej niż to zostało zaplanowane. Wniosek o taką zmianę kieruje prezydent, burmistrz lub wójt w zależności od tego, do jakiej gminy przynależy nieruchomość. Jednak warto pamiętać, że ustawa o gruntach rolnych i leśnych wprost informuje o niemożliwości przeznaczenia gruntów leśnych do innych celów poza planami miejscowego zagospodarowania, dlatego wówczas może nam pomóc jedynie decyzja marszałka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »