REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BHP podczas wykonywania robót ziemnych

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie wykonywania robót ziemnych należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć miejsca prowadzonych prac. Prawidłowe zabezpieczanie wykopów, odpowiednie przygotowanie terenu, na którym prowadzone są roboty ziemne i oznaczenie miejsc po zakończeniu prac to podstawowe elementy, jakich wykonania musi dopilnować zleceniodawca zgodnie z przepisami BHP.

REKLAMA

Przepisy BHP jasno określają, w jaki sposób powinniśmy się zachować przed rozpoczęciem prac, w trakcie prowadzenia wykopów, podczas prac w wykopanych miejscach i po zakończeniu wszystkich robót. Tylko dokładne przestrzeganie przepisów BHP daje nam pewność, że nasi pracownicy są bezpieczni.

BHP przed rozpoczęciem robót

Zanim rozpocznie się wykonywanie robót ziemnych, należy opracować projekt zawierający dokładne miejsca położenia wszystkich instalacji i urządzeń, które znajdują się w pobliżu planowanych prac. Sam kierownik budowy powinien ustalić, po otrzymaniu projektu, dokąd mogą się odbywać roboty – tak aby nie uszkodzić sieci przesyłowych i nie narazić na niebezpieczeństwo pracowników. Bardzo ważne jest również odgrodzenie i dobre oznakowanie miejsca prowadzonych prac. Wszyscy pracownicy mają obowiązek każdorazowego sprawdzania w jakim stanie jest obudowa i skarpy danego wykopu przed kontynuacją robót ziemnych.

BHP podczas zabezpieczania wykopów

Jeśli wykopy posiadają do 1 m głębokości, a teren dookoła wykopów na szerokości równej głębokości wykopów nie jest obciążony, ich ściany nie muszą być wzmocnione. Bez konieczności tworzenia umocnień można również prowadzić prace na głębokości większej niż 1 m, ale mniejszej niż 2 m, pod warunkiem, że pozwalają na to wyniki badań gruntu i cała dokumentacja geologiczno-inżynierska. Wykopy powyżej 4 m należy umocnić poprzez zastosowanie przy ich ścianach drewnianych elementów – bale o grubości nie mniejszej niż 50 mm, nakładki 60 mm i rozpory z okrąglaków, których średnica powinna mieć około 120 mm – lub blachy stalowej o odpowiedniej wytrzymałości. Należy również pamiętać o odpowiednim rozstawie elementów rozpierających albo podpierających. Elementy te musimy umieścić maksymalnie w odległości 1 m w pionie i 1,5 m w poziomie.


BHP podczas wykonywania prac

W trakcie prowadzenia robót ziemnych należy pamiętać o przepisach BHP. Przede wszystkim prace w pobliżu instalacji powinno się wykonywać ręcznie. Jeśli prace wykopy wykonywane są ze skarpami o prawidłowym nachyleniu należy przeprowadzić spadki umożliwiające odpływ wód opadowych z miejsca wykopu – w odległości trzykrotnej głębokości wykopu w kierunku od krawędzi wykopu w bok. Trzeba pamiętać również o kontrolowaniu stanu skarpy po dłuższej przerwie w prowadzeniu prac, po intensywnych opadach i mrozach. W sytuacji gdy wykop stanie się głębszy niż 1 m należy wykonać zejście do wykopu. Co istotne, odległość pomiędzy poszczególnymi zejściami do wykopu nie może być większa niż 20 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania stropów

Zobacz także:  Dokumentacja BHP na budowie

Zobacz także:  Ochrona słuchu przed hałasem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA