| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP podczas wykonywania robót ziemnych

BHP podczas wykonywania robót ziemnych

W trakcie wykonywania robót ziemnych należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć miejsca prowadzonych prac. Prawidłowe zabezpieczanie wykopów, odpowiednie przygotowanie terenu, na którym prowadzone są roboty ziemne i oznaczenie miejsc po zakończeniu prac to podstawowe elementy, jakich wykonania musi dopilnować zleceniodawca zgodnie z przepisami BHP.

Przepisy BHP jasno określają, w jaki sposób powinniśmy się zachować przed rozpoczęciem prac, w trakcie prowadzenia wykopów, podczas prac w wykopanych miejscach i po zakończeniu wszystkich robót. Tylko dokładne przestrzeganie przepisów BHP daje nam pewność, że nasi pracownicy są bezpieczni.

BHP przed rozpoczęciem robót

Zanim rozpocznie się wykonywanie robót ziemnych, należy opracować projekt zawierający dokładne miejsca położenia wszystkich instalacji i urządzeń, które znajdują się w pobliżu planowanych prac. Sam kierownik budowy powinien ustalić, po otrzymaniu projektu, dokąd mogą się odbywać roboty – tak aby nie uszkodzić sieci przesyłowych i nie narazić na niebezpieczeństwo pracowników. Bardzo ważne jest również odgrodzenie i dobre oznakowanie miejsca prowadzonych prac. Wszyscy pracownicy mają obowiązek każdorazowego sprawdzania w jakim stanie jest obudowa i skarpy danego wykopu przed kontynuacją robót ziemnych.

BHP podczas zabezpieczania wykopów

Jeśli wykopy posiadają do 1 m głębokości, a teren dookoła wykopów na szerokości równej głębokości wykopów nie jest obciążony, ich ściany nie muszą być wzmocnione. Bez konieczności tworzenia umocnień można również prowadzić prace na głębokości większej niż 1 m, ale mniejszej niż 2 m, pod warunkiem, że pozwalają na to wyniki badań gruntu i cała dokumentacja geologiczno-inżynierska. Wykopy powyżej 4 m należy umocnić poprzez zastosowanie przy ich ścianach drewnianych elementów – bale o grubości nie mniejszej niż 50 mm, nakładki 60 mm i rozpory z okrąglaków, których średnica powinna mieć około 120 mm – lub blachy stalowej o odpowiedniej wytrzymałości. Należy również pamiętać o odpowiednim rozstawie elementów rozpierających albo podpierających. Elementy te musimy umieścić maksymalnie w odległości 1 m w pionie i 1,5 m w poziomie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »