reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co zrobić kiedy nie da się wyznaczyć granic działki?

Co zrobić kiedy nie da się wyznaczyć granic działki?

Brak możliwości wyznaczenia granic działki prowadzi do nieporozumień, dlatego warto poprosić o pomoc uprawionych geodetów. Jeśli jednak nawet profesjonaliści nie będą w stanie wyznaczyć prawidłowego przebiegu granic, a sąsiedzi nie dojdą do porozumienia w sprawie ustalenia jak granice mogą przebiegać, sprawa prawdopodobnie zostanie umorzona i przekazana do rozpatrzenia w postępowaniu sądowym.

Czasami gdy granice działek stają się obiektem sporu pomiędzy sąsiadami przeprowadza się postępowanie rozgraniczeniowe. Takie postępowanie ma na celu ustalenie prawidłowego przebiegu granic sąsiadujących działek. W sytuacji gdy nie da się ustalić, w którym miejscu powinny zostać utworzone granice, postępowanie rozgraniczeniowe zostaje umorzone, a sprawę przekazuje się do dalszego rozpatrzenia w sądzie.

Umorzenie postępowania rozgraniczeniowego

Postępowanie rozgraniczeniowe może zostać umorzone jeśli właściciele poszczególnych nieruchomości nie potrafią pójść na ugodę lub geodeci nie są w stanie ustalić prawidłowego przebiegu granicy ani na podstawie dowodów, które posiadają , ani na postawie oświadczenia obu zainteresowanych stron. Oczywiście każdy z właścicieli sąsiadujących działek może złożyć odwołanie od decyzji umorzenia postępowania i wnosić o rozpatrywanie sprawy nadal na drodze administracyjnej. W zależności od przebiegu dotychczasowego postępowania sprawa może zostać przekazana do sądu powszechnego lub może ponownie zostać prześledzona na drodze administracyjnej.

Postępowanie na drodze sądowej

Jeśli kwestia spornej granicy zostanie skierowana do sądu powszechnego, sąd rozpatruje ją biorąc pod uwagę możliwość wcześniejszego jej rozwiązania na pierwszej drodze postępowania. Gdy sąd zadecyduje, że sprawę da się z powrotem przekazać i możliwe jest jej polubowne rozwiązanie, wraca ona do postępowania administracyjnego. W sytuacji gdy sąd zatwierdzi brak możliwości ustalenia prawidłowego przebiegu granic działek w postępowaniu administracyjnym, postępowanie zostaje ostatecznie umorzone. Co istotne, sądy powszechne nie rozstrzygają sporów pomiędzy sąsiadami, mogą jedynie zatwierdzić możliwość rozwiązania sytuacji lub jej brak – określenie i wymienienie proceduralnych powodów uniemożliwiających zakończenie sporu w trakcie postępowania administracyjnego, dla których ustawodawca ustanowił możliwość umorzenia danego postępowania. Jak pokazują dotychczasowe wyroki sądowe, jednym sposobem na rozstrzygnięcie sporów dotyczących granic działek pomiędzy sąsiadami jest odpowiednio przeprowadzone postępowanie administracyjne.

Zobacz także: Ustalanie granicy działki. Poradnik

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

Zobacz także:  Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

działka, ziemiaFot. Fotolia
działka, ziemiaFot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama