reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Praca na budowie niesie za sobą różne niebezpieczeństwa – od pracy na wysokościach po używanie mechanicznych narzędzi, które nieprawidłowo stosowane mogą spowodować sytuacje zagrożenia. Wobec tego każdy z pracowników powinien znać zasady bezpiecznej pracy na budowie. Równie ważne jest aby pracodawca kontrolował czy te zasady są przestrzegane.

Zasady bezpiecznej pracy na budowie dotyczą przede wszystkim ogółu pracowników, którzy przebywają na budowie, ale nie tylko ich – zasad tych powinni przestrzegać również kierownicy i osoby wizytujące budowę. Każda z prac budowlanych posiada odrębne przepisy BHP, jednak istnieją ogólne wytyczne jakich należy się trzymać w trakcie przebywania na placu budowy. Takie zasady pozwalają na uniknięcie zagrożeń, które pojawiają się w tego typu miejscach.

Podstawowe zasady pracy na budowie

Przede wszystkim należy wprowadzić nowego pracownika w zasady poruszania się po terenie danej budowy, w tym w zasady korzystania z transportu bliskiego, czyli jeżdżącego po całym obiekcie. Każdy z pracowników powinien wiedzieć co należy robić w razie wypadku lub ewakuacji i gdzie znajdują się najważniejsze punkty, na przykład miejsca składowania narzędzi lub biuro kierownika budowy. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do używania odzieży i obuwia ochronnego, w tym kasków. Konieczność zakładania kasku w trakcie pobytu na budowie obowiązuje również kierownika i wszystkich wizytujących. W zależności od wykonywanej pracy pracownikom przysługują odpowiednie nauszniki chroniące słuch, okulary ochronne lub rękawice, które powinien im zapewnić właściciel inwestycji. W trakcie przebywania na dużych wysokościach każdy musi być dodatkowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, jeśli zaś pracownicy korzystają z rusztowań o wysokości powyżej 1 m, powinny one posiadać barierkę ochronną. Osoby, które zajmują się pracą z substancjami chemicznymi należy do tego odpowiednio przeszkolić. Istotne jest również aby za obsługę urządzeń mechanicznych byli odpowiedzialni tylko określeni pracownicy.

Zasady, których powinno przestrzegać kierownictwo budowy

Kierownictwo budowy powinno przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa środowiska wokół terenu budowy. Wobec tego należy wybierać przede wszystkim te technologie i procesy, które stanowią najmniejsza zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Ponadto powinno się przestrzegać zasady mówiącej o tym, że pierwszeństwo mają środki ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej. W sytuacji gdy stosuje się środki ochrony indywidualnej należy pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu danego pracownika, o prawidłowym czyszczeniu i przechowywaniu środków tego typu ochrony i o dobieraniu samych środków do określonego pracownika.

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania stropów

Zobacz także:  Ochrona słuchu przed hałasem

Zobacz także:  BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama