reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP podczas wykonywania stropów

BHP podczas wykonywania stropów

Podczas wykonywania stropów osoby, które się tym zajmują zobowiązane są do przestrzegania określonych przepisów BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość wypadków na budowach wynika niestety z lekceważenia tego rodzaju przepisów. Jakie wytyczne odnośnie BHP obowiązują podczas wykonywania stropów?

Wypadki, które zdarzają się przy różnorodnych pracach budowlanych, w tym przy wykonywaniu stropów wynikają głównie z niestosowania się do przepisów BHP. Częstym powodem tego typu wypadków jest również wykorzystywanie nie do końca sprawnych maszyn, nieumiejętne operowanie sprawnym sprzętem mechanicznym, a także brak zabezpieczeń, które konieczne są przy różnorodnych maszynach.

Podstawowe przepisy BHP

Przede wszystkim każdy z pracowników budowy powinien dbać o porządek w miejscu pracy – wydaje się to nieco banalne, jednak nieład i porozrzucane narzędzia mogą doprowadzić do wypadku. Pracownicy zajmujący się wykonywaniem stropów muszą posiadać ubrania ochronne i kaski, przy pracach na wysokościach należy również przestrzegać wymogu dotyczącego pasów bezpieczeństwa. Co istotne, wszystkie maszyny i narzędzia powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego uprawione zgodnie z instrukcjami obsługi. Nie należy podłączać żadnych urządzeń elektrycznych do prowizorycznie wykonanych gniazdek i przedłużaczy – każdy z elementów związanych z przewodzeniem energii elektrycznej powinien być wykonany przez profesjonalistę, który przez swoją pracę nie narazi zdrowia i życia współpracowników.  Narzędzia skrawające muszą być używane z odpowiednimi osłonami, ważny jest również łatwy dostęp do wyłączników takich urządzeń.

Przepisy BHP typowe dla wykonywania stropów

Przygotowanie stali zbrojeniowej do wykonania konstrukcji stropu powinno się odbywać  na specjalnie wydzielonym i odgrodzonym placu. Pracownicy, którzy zajmują się czyszczeniem stali zbrojeniowej muszą posiadać okulary ochronne, a osoby przenoszące stal zbrojeniową – rękawice ochronne. Wszystkie pomosty umieszczone na wysokości powyżej 1 m należy zabezpieczyć odpowiednią barierką ochronną. Barierkę ochronną powinno się zastosować również przy otworach w stropach. Należy także zadbać aby pracownicy odpowiedzialni za prace betonowe unikali bezpośredniego kontaktu cementu z drogami oddechowymi i skórą. Każdy z pracowników biorących udział w pracach betonowych powinien sprawdzić stan deskowań i stemplowań zanim przystąpi do układania betonu. Dodatkowo nie należy również obciążać w sposób dynamiczny ani deskowań, ani rusztowań, gdyż może to spowodować ich zarwanie.

Zobacz także: BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Zobacz także:  Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Zobacz także:  Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama