reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Na budowie bardzo ważne jest zachowywanie się zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy. Staje się to szczególnie istotne w trakcie korzystania z urządzeń i w trakcie montowania instalacji elektrycznych. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bo jedno porażenie prądem może skończyć się śmiercią któregoś z pracowników. W jaki sposób należy postępować podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych na budowie?

Bezpieczne korzystanie z urządzeń i instalacji elektrycznych wydaje się być jedną z podstawowych umiejętności jakich uczymy się w dzieciństwie. Podczas pracy na budowie jesteśmy jednak narażeni na dużo większe niebezpieczeństwo porażenia prądem niż podczas korzystania z urządzeń domowych. W związku z tym każdego z pracowników na budowie zobowiązany jest do przestrzegania przepisów BHP.

Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych

Przede wszystkim należy zabezpieczać wszystkie urządzenia i instalacje elektryczne, które są aktualnie wyłączone. Powinniśmy za każdym razem sprawdzić czy wszystkie zabezpieczenia przy konkretnych urządzeniach zostały zablokowane i urządzenie nie będzie mogło włączyć się samo. Na budowach należy wyłączać instalacje i urządzenia poprzez ewidentne przerwanie obwodów zasilania, na przykład wyjęcie wkładek bezpiecznikowych. Specjalistyczne urządzenia powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego przeszkolone i w związku z tym zabezpieczenie i dbanie odpowiednie przechowywanie danych urządzeń muszą spoczywać na osobach do tego wyznaczonych.

Prace, które można wykonywać bez odłączania napięcia

Niektóre prace można wykonywać bez odłączania napięcia. Do takich prac należą między innymi wymiana żarówek i wkładek bezpiecznikowych w obwodach, których napięcie osiąga maksymalnie 1 kV oraz przeprowadzanie pomiarów i testów instalacji zgodnych z instrukcjami eksploatacji ustalonymi przez odpowiednie organy. Wszystkie pozostałe prace związane z instalacjami i urządzeniami elektrycznymi można wykonywać bez odłączania napięcia tylko wtedy, gdy instrukcje eksploatacji na to zezwalają. Mimo to należy wówczas zastosować szczególne środki ostrożności aby nie doszło do wypadku.

Linie energetyczne a stanowiska pracy

W trakcie pracy na budowie istotne jest również zadbanie o to, żeby poszczególne stanowiska pracy nie znajdowały się bezpośrednio pod napowietrznymi liniami energetycznymi. Przyjmuje się, że odległość od linii o napięciu do 1 kV do stanowiska pracy musi wynosić co najmniej 3 m, przy linii o napięciu od 1 kV do 15 kV – 5 m, przy napięciu od 15 kV do 30 kV – 10 m itd. Należy pamiętać również aby użytkowanie maszyn i innych urządzeń technicznych pod liniami napięcia odbywały się wyłącznie za zezwoleniem osoby obsługującej daną maszynę.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Zobacz także:  Oznakowanie urządzeń elektrycznych - nowe przepisy w 2014 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama