REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustalanie granicy działki. Poradnik

Justyna Hek
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wyznaczaniem granic działek zajmują się geodeci. W sytuacjach gdy dotychczasowe granice działek stają się miejscem spornym, czyli miejscem naszego konfliktu z sąsiadem, warto ponownie ustalić granicę działek. Prawo określa również możliwość zasiedzenia, czyli przyznania danej działki osobie, która użytkuje ją przez co najmniej 20 lat, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i przez co najmniej 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

REKLAMA

Granice działek ustalane są przez geodetę. Oprócz pierwszego wyznaczenia granic działki – zanim jeszcze postawimy płot oddzielający nas od sąsiadów, możemy również wnieść o przeprowadzenie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości – takie postępowanie jest szczególnie dobrym sposobem na rozwiązanie sporu z sąsiadami. Czasami jednak okazuje się, że ze względu na zasiedzenie sporny kawałek działki przysługuje nam, jako długoletnim użytkownikom.

Przepisy prawne traktujące o ustalaniu granic

Ustalanie granic działek wykonywane jest w ramach rozgraniczenia nieruchomości. Geodeta określa punkty i linie graniczne, stawia na gruncie znaki określające granice i nanosi je na mapy.  Rozgraniczenia pierwotnie dokonują wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, określanie rozgraniczenia sądownie odbywa się tylko w określonych przypadkach. Prawo zaznacza, że jeśli granice stały się kwestią sporną, a nie da się ustalić ich pierwotnego przebiegu, określa się je na podstawie ostatniego stanu spokojnego – momentu, kiedy nie dochodziło do konfliktów z powodu danej granicy. Gdy takie ustalenie również nie będzie możliwe i nie dojdzie do ugody pomiędzy stronami, sąd wyznacza granicę biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, uwzględnia również możliwość wypłacenia dopłaty finansowej jednemu z właścicieli. Jeśli chodzi o miejsca graniczne, prawnie uznaje się je za miejsca wspólne – w tym płoty, rowy, a nawet drzewa i krzewy rosnące na granicy.

Zasiedzenie a granice działki

Często ustalenie granicy wiąże się z zasiedzeniem właściciela na działce – za zasiedzenie uznaje się moment nabycia prawa własności do gruntu jeśli przez dwadzieścia lat grunt ten był użytkowany przez posiadacza samoistnego. Ten okres obowiązuje tylko wtedy, jeśli posiadacz nie przejął działki w złej wierze. Gdy jednak doszło do przejęcia gruntu w złej wierze, potrzeba trzydziestu lat aby działka stała się naszą własnością. W sytuacji gdy dochodzi do sytuacji spornych warto wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe. Jego pierwszy etap to postępowanie administracyjne, później może przejść w postępowanie sądowe.

Zobacz także:  Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Zobacz także:  Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA