| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak usunąć sople z dachu?

Jak usunąć sople z dachu?

Zwisające sople z dachu to jedno z zimowych zagrożeń. Nie robiąc nic, aby zapobiec ich powstawaniu lub nie usuwając ich na czas, może dojść do tragedii. Jak dochodzi do powstania sopli i jak możemy je usunąć? Czy istnieje sposób, aby zapobiec ich powstania?

Usunięcie sopli z dachu jest konieczne, aby zapobiec tragedii. Spadające z dużą prędkością ostre i ciężkie sople mogą zranić, a nawet zabić przechodnia. Podpowiadamy, jak usunąć niebezpieczne sople z dachu oraz co zrobić, aby nie powstawały.

Jak powstają sople?

Sople powstają przy wahaniach temperatury. W ciągu dnia zimowe słońce topi jedną warstwę śniegu. Woda, która nie ma ujścia – śnieg blokuje rynny – wpływa w dół. Przy kolejnym spadku temperatury, woda zamarza i tworzy lodowe sople. Kilka dni takich wahań temperatury, a sople robią się coraz większe i cięższe. Nie trzeba zbyt dużej wyobraźni, aby domyślić się, że to tylko kwestia czasu kiedy spadną na ziemię.

Usuwanie sopli z dachu

Sople możemy usunąć samodzielnie. Wystarczy odciąż je od obrzeża dachu. Może to jednak być dość trudne w zależności od konstrukcji dachu i wysokości budynku. Należy zawsze zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że w pobliżu nie ma żadnego przechodnia.

Jeżeli sople osiągnęły imponujące rozmiary lub dostęp do nich jest utrudniony – najlepiej jest wezwać fachowców. Straż pożarna poradzi sobie z nimi bez trudu, a my nie będziemy musieli ryzykować.

Jak nie dopuścić do powstawania sopli?

Regularne odśnieżanie dachu uniemożliwia powstawanie sopli. Warto wiedzieć, że obowiązek odśnieżania zalegającego na dachu śniegu, należy do właściciela i zarządcy nieruchomości. O odśnieżaniu dachu powinniśmy pamiętać nie tylko ze względu na możliwość powstania sopli. Mokry, a co za tym idzie również ciężki śnieg, może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji budynku i zawalenia się dachu.

Innym sposobem na zapobieganie powstawania sopli jest antyoblodzeniowy system w rynnach. System składa się z przewodu grzejnego oraz czujnika temperatury i wilgoci. System taki może zlikwidować śnieg na dachach i zapobiega powstawaniu lodu w rynnach oraz rurach spustowych. Możemy także być bezpieczni o pokrycie dachowe i fasady, które w przypadku oblodzenia lub spływającej wody, mogą zostać uszkodzone.

Oczywiście system antyoblodzeniowy wiąże się z kosztami zakupu , instalacji oraz eksploatacji. Z pewnością jest dużym ułatwieniem w pozbyciu się niechcianego śniegu, ale sami musimy zdecydować, co jest bardziej opłacalne. To, co powinno być jednak dla nas najważniejsze, to bezpieczeństwo - nasze i innych.

Zobacz także: Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

Zobacz także:  Obowiązek odśnieżania dachów obiektów budowlanych

Zobacz także:  Odśnieżanie ogrodu – sposoby

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »