reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

\Grunt z budynkiem do rozbiórki, czyli budynkiem, którego stan techniczny nie pozwala na jego dalsze użytkowanie, może być różnie rozpatrywany jeśli chodzi o klasyfikację do celów VAT – można go uznać albo za grunt budowlany, albo za zabudowaną nieruchomość. Jeśli nieruchomość zostanie określona jako grunt budowlany, nabywca będzie zobowiązany do opłacenia podatku VAT, jeśli jako zabudowana, nabywca ma szansę na zwolnienie z opodatkowania transakcji.

Należy płacić VAT czy nie?

Wygodniejszą interpretacją dla nabywcy jest zdefiniowanie działki jako działki zabudowanej, właśnie ze względu na brak konieczności opłacenia podatku VAT od tej transakcji. Warto pamiętać, że podatek ten wynosi 23%, a więc ostatecznie kwota opodatkowania jest znacząca. Najczęściej jednak bierze się pod uwagę zamiar kupującego – czy chce on nabyć grunt i wybudować na nim nowe budynki, czy chce nabyć budynki na nim stojące wraz z gruntem. Jeśli budynki już w momencie zakupu są przeznaczone do rozbiórki, uznaje się, że nabywca kupuje grunt, a więc zobowiązany jest to opłacenia podatku VAT. Niestety tego typu sprawy wymagają każdorazowo rozpatrzenia, dlatego mamy prawo odwołać się do sądu, jeśli uznamy, że wydaną decyzję za nieprawidłową.

Co istotne, od pierwszego zasiedlenia muszą upłynąć co najmniej dwa lata aby uznać ją za działkę zabudowaną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama