| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Budowa każdego domu wymaga otrzymania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac, zaś po ich zakończeniu – zgłoszenia o zakończeniu budowy wraz z odpowiednimi dokumentami. Kiedy możemy się wprowadzić do domu? Jak wygląda to w domach jednorodzinnych, a jak w budynkach deweloperskich?

W przypadku domów jednorodzinnych to inwestor osobiście powinien zadbać o dopełnienie wszystkich formalności związanych z odbiorem technicznym budynku – przeważnie wystarczy tylko zgłoszenie o zakończeniu budowy wraz z dokumentami potwierdzającymi ostateczny kształt nowo postawionego domu. W przypadku budynków deweloperskich wielomieszkaniowych wszystkie te kwestie należą do obowiązków dewelopera. Bez względu na to, czy będziemy wprowadzać się do mieszkania, czy do domu jednorodzinnego, jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności, musimy liczyć się – my lub deweloper – z karą pieniężną, której wysokość zależy od współczynnika kategorii i wielkości obiektu, ale może wynosić nawet 10 tysięcy złotych.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

W urzędzie miasta lub gminy, tam, gdzie ubiegamy się o pozwolenie na budowę, składamy również zawiadomienie o zakończeniu budowy. Do zawiadomienia należy dołączyć przede wszystkim oryginał dziennika budowy prowadzonego przez kierownika budowy, oświadczenie kierownika o zgodności wybudowanego obiektu z planami i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami nakazującymi doprowadzenie terenu wokół obiektu, samego obiektu i innych miejsc wykorzystywanych w trakcie budowy – w tym drogi, sąsiedniej nieruchomości itp. – do należytego stanu. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów dołącza się także oświadczenie kierownika budowy o odpowiednim zagospodarowaniu terenów dookoła obiektu, jeśli te tereny mają wpływ na jego użytkowanie, protokoły badań, inwentaryzację powykonawczą wykonaną przez geodetę, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu. Dopiero złożenie takiej pełnej dokumentacji i jej uprawomocnienie pozwala na zamieszkanie w nowym domu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »