reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Budowa każdego domu wymaga otrzymania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac, zaś po ich zakończeniu – zgłoszenia o zakończeniu budowy wraz z odpowiednimi dokumentami. Kiedy możemy się wprowadzić do domu? Jak wygląda to w domach jednorodzinnych, a jak w budynkach deweloperskich?

W przypadku domów jednorodzinnych to inwestor osobiście powinien zadbać o dopełnienie wszystkich formalności związanych z odbiorem technicznym budynku – przeważnie wystarczy tylko zgłoszenie o zakończeniu budowy wraz z dokumentami potwierdzającymi ostateczny kształt nowo postawionego domu. W przypadku budynków deweloperskich wielomieszkaniowych wszystkie te kwestie należą do obowiązków dewelopera. Bez względu na to, czy będziemy wprowadzać się do mieszkania, czy do domu jednorodzinnego, jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności, musimy liczyć się – my lub deweloper – z karą pieniężną, której wysokość zależy od współczynnika kategorii i wielkości obiektu, ale może wynosić nawet 10 tysięcy złotych.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

W urzędzie miasta lub gminy, tam, gdzie ubiegamy się o pozwolenie na budowę, składamy również zawiadomienie o zakończeniu budowy. Do zawiadomienia należy dołączyć przede wszystkim oryginał dziennika budowy prowadzonego przez kierownika budowy, oświadczenie kierownika o zgodności wybudowanego obiektu z planami i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami nakazującymi doprowadzenie terenu wokół obiektu, samego obiektu i innych miejsc wykorzystywanych w trakcie budowy – w tym drogi, sąsiedniej nieruchomości itp. – do należytego stanu. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów dołącza się także oświadczenie kierownika budowy o odpowiednim zagospodarowaniu terenów dookoła obiektu, jeśli te tereny mają wpływ na jego użytkowanie, protokoły badań, inwentaryzację powykonawczą wykonaną przez geodetę, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu. Dopiero złożenie takiej pełnej dokumentacji i jej uprawomocnienie pozwala na zamieszkanie w nowym domu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama