| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pierwszy dom aktywny w Rosji – energooszczędny budynek o wysokiej izolacyjności cieplnej

Pierwszy dom aktywny w Rosji – energooszczędny budynek o wysokiej izolacyjności cieplnej

W Rosji wybudowano pierwszy aktywny budynek, który zapewnia mieszkańcom wysoką ochronę przed zimnem przy jednoczesnym minimalnym żużyciu energii cieplnej. Do efektywności energetycznej budynku przyczyniły się m.in. okna dachowe i fasadowe, dzięki którym mieszkańcy przez większą część roku mogą korzystać z naturalnego oświetlenia i cieszyć się słońcem.

Dom aktywny w Rosji. Fot. Velux

Komfort, energia i środowisko naturalne to główne obszary zainteresowania zwolenników koncepcji domów aktywnych, budowanych według reguł idei zrównoważonego rozwoju. Domy te charakteryzują się wysokimi standardami w każdym ze wskazanych obszarów i łączą pozornie wykluczające się aspekty. Bo czy możliwe jest, aby przez cały rok w pomieszczeniach z dużymi oknami panowała komfortowa temperatura, a dom nie zużywał przy tym więcej energii na ogrzewanie lub chłodzenie? Przykład aktywnego domu modelowego zbudowanego pod Moskwą, w surowych warunkach klimatycznych regionu Zapadnaja Dolina potwierdza, że tak różne cele da się zrealizować w jednym budynku.

„Pierwszy dom aktywny w Rosji, zbudowany w ramach koalicji Active House Alliance, zapewnia mieszkańcom właściwą ochronę przed zimnem, odpowiednią wentylację, szeroki dostęp światła dziennego oraz minimalne zużycie energii cieplnej”mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX, zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. „Dzięki oknom dachowym i fasadowym mieszkańcy mogą przez cały rok korzystać z naturalnego oświetlenia i cieszyć się słońcem, gdy tylko się pojawi. Tamtejszy klimat charakteryzuje się długimi i mroźnymi zimami, zatem każdy promień słońca jest na wagę złota”.

Dom aktywny w Rosji. Fot. Velux

Duża liczba okien w aktywnym domu modelowym w Rosji zapewnia bardzo dobre doświetlenie światłem dziennym oraz odpowiednią wentylację, która ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki zastosowaniu okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, dom nie stracił na efektywności energetycznej. Przeciwnie – zyskał dodatkową możliwość wykorzystania energii słonecznej do ogrzania pomieszczeń w okresie zimowym. W miesiącach letnich, które w regionie Zapadnaja Dolina są zwykle bardzo gorące, mieszkańcy domu korzystają z automatycznego systemu przysłaniania okien, chroniącego przed nadmiernym nagrzewaniem.

Polacy doceniają wagę światła dziennego – blisko 85% respondentów badania,  przeprowadzonego na zlecenie VELUX w sierpniu 2013 r. uważa, że jego wpływ na zdrowie jest bardzo duży lub raczej duży. Co trzeci ankietowany w badaniu deklarował, że chciałby mieć w swoim mieszkaniu lub domu więcej okien, aby zwiększyć dostęp światła dziennego, które ich zdaniem wpływa na poprawę nastroju, redukcję zmęczenia oczu, zmniejszenie objawów depresji, czy ogólnego zmęczenia organizmu.

„Architekci projektujący jedno- i wielorodzinne budynki mieszkalne coraz częściej biorą pod uwagę preferencje respondentów projektując obiekty umożliwiające jak największy dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Przeszklone fasady, które do tej pory były znakiem rozpoznawczym biurowców, coraz częściej pojawiają się również w budownictwie mieszkaniowym” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group – producenta szkła dla budownictwa, właściciela marki Pilkington. „Współczesne technologie pozwalają na wykonanie przeszklonych fasad, które poza zapewnieniem maksymalnego dostępu światła dziennego, charakteryzują się znakomitą izolacyjnością cieplną. Mogą również chronić wnętrza budynków przed nadmiernym przegrzewaniem się od słońca i zapewniać bezpieczeństwo. Dobrym przykładem wykorzystania szkła na większą skalę może być łódzki apartamentowiec Marina z całkowicie przeszkloną wschodnią fasadą”.

Zobacz także: Zrównoważone budownictwo – na czym polega?

Zobacz także:  Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Źródło: VELUX

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »