reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Połączenie dwóch mieszkań w bloku? Jak to zrobić? Formalności

Połączenie dwóch mieszkań w bloku? Jak to zrobić? Formalności

Jeśli kupiliśmy dwa sąsiadujące mieszkania w bloku to nie znaczy, że możemy je swobodnie połączyć w jedno. Przede wszystkim takie działania wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. O jakich formalnościach musimy pamiętać jeśli chcemy połączyć dwa mieszkania?

Połączenie dwóch sąsiednich mieszkań w bloku pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni i tym samym daje nam większe możliwości aranżacji niż typowe niewielkie M3. Często jednak nie mamy możliwości połączenia dwóch mieszkań w jedno ze względu na brak pozwolenia ze strony wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Warto przed zakupem dowiedzieć się, czy takie działanie będzie możliwe.

Pozwolenie ze wspólnoty lub spółdzielni

Bez względu na to, jak duża jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, tak jak wspomniano wcześniej, musimy uzyskać pozwolenie na połączenie dwóch mieszkań. Takie pozwolenie będzie wydane na zasadzie podjęcia uchwały, gdyż wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Dodatkowo prawdopodobnie konieczne również będą zgody współlokatorów, ponieważ jest to ingerencja w część wspólną budynku mieszkalnego.

Połączenie dwóch mieszkań – przebudowa

Połączenie dwóch mieszkań w jedno staje się jednoznaczne z ich przebudową. W związku z tym powinniśmy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę, co znacznie utrudnia i wydłuża czas przeprowadzanych robót. Zgodnie bowiem z definicją prawa budowlanego w wyniku przebudowy dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego obiektu budowlanego, czyli do przebudowy można także zaliczyć łączenie mieszkań. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem koniecznych dokumentów, między innymi z planami projektów budowlanych i oświadczeniem, że posiadamy daną nieruchomość do celów budowlanych. Oczywiście warto od razu dostarczyć zgodę spółdzielni lub wspólnoty – skróci to nieco czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę. Daną inwestycję możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy otrzymamy opisywane pozwolenie i zgłosimy zamiar prowadzenia tego typu robót.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama