REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Połączenie dwóch mieszkań w bloku? Jak to zrobić? Formalności

Justyna Hek
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli kupiliśmy dwa sąsiadujące mieszkania w bloku to nie znaczy, że możemy je swobodnie połączyć w jedno. Przede wszystkim takie działania wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. O jakich formalnościach musimy pamiętać jeśli chcemy połączyć dwa mieszkania?

REKLAMA

Połączenie dwóch sąsiednich mieszkań w bloku pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni i tym samym daje nam większe możliwości aranżacji niż typowe niewielkie M3. Często jednak nie mamy możliwości połączenia dwóch mieszkań w jedno ze względu na brak pozwolenia ze strony wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Warto przed zakupem dowiedzieć się, czy takie działanie będzie możliwe.

Pozwolenie ze wspólnoty lub spółdzielni

Bez względu na to, jak duża jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, tak jak wspomniano wcześniej, musimy uzyskać pozwolenie na połączenie dwóch mieszkań. Takie pozwolenie będzie wydane na zasadzie podjęcia uchwały, gdyż wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Dodatkowo prawdopodobnie konieczne również będą zgody współlokatorów, ponieważ jest to ingerencja w część wspólną budynku mieszkalnego.

Połączenie dwóch mieszkań – przebudowa

Połączenie dwóch mieszkań w jedno staje się jednoznaczne z ich przebudową. W związku z tym powinniśmy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę, co znacznie utrudnia i wydłuża czas przeprowadzanych robót. Zgodnie bowiem z definicją prawa budowlanego w wyniku przebudowy dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego obiektu budowlanego, czyli do przebudowy można także zaliczyć łączenie mieszkań. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem koniecznych dokumentów, między innymi z planami projektów budowlanych i oświadczeniem, że posiadamy daną nieruchomość do celów budowlanych. Oczywiście warto od razu dostarczyć zgodę spółdzielni lub wspólnoty – skróci to nieco czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę. Daną inwestycję możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy otrzymamy opisywane pozwolenie i zgłosimy zamiar prowadzenia tego typu robót.


Samodzielność nowego mieszkania – zaświadczenie

Jeśli już uda nam się wykonać przebudowę i połączyć tym samym dwa lokale mieszkaniowe w jeden, powinniśmy jeszcze uzyskać zaświadczenie o samodzielności nowo utworzonego lokalu. Takie zaświadczenie możemy otrzymać w starostwie, do którego przynależy dana nieruchomość. Opłata od zaświadczenia jest stała i wynosi 17 zł. Później zaświadczenie pozwoli nam na założenie nowej księgi wieczystej gdyż pokaże, że mieszkanie będzie samodzielne i odpowiadające przepisom ustawy o własności lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Zobacz także: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także: Budowa domu letniskowego – formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA