| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Podstawowe wyróżniane rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych to niskie, średnio wysokie, wysokie i wysokościowe. Oprócz tego ze względu na układ komunikacji wewnętrznej budynki mieszkalne dzielimy na klatkowe, korytarzowe, galeriowe, punktowe lub mieszane. Jakie są ogólne zasady projektowania tego typu budynków? Co warto wiedzieć o projektowaniu budynków mieszkalnych?

Budynki mieszkalne wielorodzinne możemy podzielić ze względu na ich wysokość lub ze względu na układ komunikacji wewnętrznej. Istnieją także różne typy konstrukcji budynków mieszkalnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych ważne są również ogólne zasady projektowania samych mieszkań w tego typu budownictwie.

Rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na ich wysokości dzielimy na niskie – do czterech kondygnacji, średnio wysokie – do dziewięciu kondygnacji, wysokie – od 25 do 55 m wysokości i wysokościowe osiągające powyżej 55 m. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tego typu budynków, budynki średnio wysokie powinny być wyposażone w windy, mogą także posiadać zsyp na śmieci. Istotne jest również, że im wyższy budynek tym wyższe także wymagania przeciwpożarowe i ewakuacyjne. Możemy podzielić budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na układ komunikacji wewnętrznej – wówczas wyróżniamy budynki klatkowe, czyli takie, w których każdy segment zawierający od dwóch do czterech mieszkań ma klatkę schodową, korytarzowe – gdzie wejście z klatki schodowej przechodzi bezpośrednio w korytarz na danym piętrze, co powoduje, że mieszkania mają dostęp do światła słonecznego tylko z jednej strony, galeriowe – wejście do poszczególnych mieszkań położone jest od strony galerii, punktowe – wszystkie mieszkania leżą wokół wewnętrznej klatki schodowej i mieszane – stanowiące połączenia dwóch różnych wyżej wymienionych typów.

Zasady projektowania mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Każde mieszkanie w budynkach wielorodzinnych powinno być projektowane jako mieszkanie przewietrzane – mające dostęp do dwóch ścian zewnętrznych. Co za tym idzie, idealnym rozwiązaniem jest doprowadzenie światła słonecznego do każdego z pomieszczeń. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ustępstwa w sytuacji gdy w mieszkaniu jednopokojowym kuchnia sytuuje się we wnęce. Co najmniej jeden z pokoi powinien mieć dostęp do światła słonecznego przez minimum trzy godziny dziennie obliczanych w trakcie dni równonocy. Często pozwala się na krótszy okres w przypadku kawalerek lub zwartej zabudowy w dużych miastach. Przepisy mówią także o minimalnych wymiarach poszczególnych pomieszczeń – sypialnia jednoosobowa o szerokości min. 2,20 m, sypialnia dwuosobowa – 2,70 m, kuchnia w mieszkaniach jednopokojowych – 1,80 m zaś kuchnia w mieszkaniach wielopokojowych – 2,40 m. Co ciekawe większość mieszkań nie powinna być niższa niż 2,5 m i powinna posiadać jeden pokój dzienny o wielkości co najmniej 16 m2.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Zobacz także:  Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »