REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Justyna Hek
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe wyróżniane rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych to niskie, średnio wysokie, wysokie i wysokościowe. Oprócz tego ze względu na układ komunikacji wewnętrznej budynki mieszkalne dzielimy na klatkowe, korytarzowe, galeriowe, punktowe lub mieszane. Jakie są ogólne zasady projektowania tego typu budynków? Co warto wiedzieć o projektowaniu budynków mieszkalnych?

REKLAMA

Budynki mieszkalne wielorodzinne możemy podzielić ze względu na ich wysokość lub ze względu na układ komunikacji wewnętrznej. Istnieją także różne typy konstrukcji budynków mieszkalnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych ważne są również ogólne zasady projektowania samych mieszkań w tego typu budownictwie.

Rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na ich wysokości dzielimy na niskie – do czterech kondygnacji, średnio wysokie – do dziewięciu kondygnacji, wysokie – od 25 do 55 m wysokości i wysokościowe osiągające powyżej 55 m. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tego typu budynków, budynki średnio wysokie powinny być wyposażone w windy, mogą także posiadać zsyp na śmieci. Istotne jest również, że im wyższy budynek tym wyższe także wymagania przeciwpożarowe i ewakuacyjne. Możemy podzielić budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na układ komunikacji wewnętrznej – wówczas wyróżniamy budynki klatkowe, czyli takie, w których każdy segment zawierający od dwóch do czterech mieszkań ma klatkę schodową, korytarzowe – gdzie wejście z klatki schodowej przechodzi bezpośrednio w korytarz na danym piętrze, co powoduje, że mieszkania mają dostęp do światła słonecznego tylko z jednej strony, galeriowe – wejście do poszczególnych mieszkań położone jest od strony galerii, punktowe – wszystkie mieszkania leżą wokół wewnętrznej klatki schodowej i mieszane – stanowiące połączenia dwóch różnych wyżej wymienionych typów.

Zasady projektowania mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Każde mieszkanie w budynkach wielorodzinnych powinno być projektowane jako mieszkanie przewietrzane – mające dostęp do dwóch ścian zewnętrznych. Co za tym idzie, idealnym rozwiązaniem jest doprowadzenie światła słonecznego do każdego z pomieszczeń. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ustępstwa w sytuacji gdy w mieszkaniu jednopokojowym kuchnia sytuuje się we wnęce. Co najmniej jeden z pokoi powinien mieć dostęp do światła słonecznego przez minimum trzy godziny dziennie obliczanych w trakcie dni równonocy. Często pozwala się na krótszy okres w przypadku kawalerek lub zwartej zabudowy w dużych miastach. Przepisy mówią także o minimalnych wymiarach poszczególnych pomieszczeń – sypialnia jednoosobowa o szerokości min. 2,20 m, sypialnia dwuosobowa – 2,70 m, kuchnia w mieszkaniach jednopokojowych – 1,80 m zaś kuchnia w mieszkaniach wielopokojowych – 2,40 m. Co ciekawe większość mieszkań nie powinna być niższa niż 2,5 m i powinna posiadać jeden pokój dzienny o wielkości co najmniej 16 m2.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Zobacz także:  Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA