REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana okien to bardzo duże przedsięwzięcie szczególnie w domach jednorodzinnych gdzie wymienić trzeba nawet kilkanaście łącznie z oknami dachowymi. Jak odpowiednio zmierzyć okno? W jaki sposób przygotować otwór do wymiany okna? Co najlepiej nadaje się do mocowania nowych okien? Jakie znaczenie ma źle zamontowany parapet zewnętrzny?

Prawidłowe wykonanie pomiarów

Najważniejsze o czym musimy pamiętać, jest odpowiednie zmierzenie otworów okiennych, tylko dzięki temu zamówimy dobrze dobrane okna. Okna powinny być nieco mniejsze od samych otworów aby zapewnić dylatację – szczelinę, która pozwoli na swobodne pracowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien z PCW, który to materiał wydłuża się i kurczy ze względu na zmiany temperatury zwłaszcza przy ciemnym kolorze ramy. Pamiętajmy również, że w trakcie montażu będzie potrzebna przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą budynku. W to miejsce zostanie wprowadzone kotwy, piana i uszczelnienie. Luz montażowy nie powinien jednak wynosić więcej niż 3 cm. Optymalne wymiary luzu to po 1,5 do 3 cm z każdej strony jeśli chodzi o szerokość i 4,5 do 6 cm jeśli chodzi o wysokość.

REKLAMA

Przygotowanie otworów do wstawienia okien

Przed rozpoczęciem montażu nowych okien powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są mury je okalające, należy mieć pewność, że elementy mocujące będą miały odpowiednie oparcie. Ważne również aby dokładnie oczyścić mur z ruchomych elementów i pyłu – dzięki temu warstwa pianki poliuretanowej zyska lepszą przyczepność co jest szczególnie ważne, ponieważ pianka nie tylko izoluje, lecz także amortyzuje i kompensuje różnice wynikające z naprężenia materiałów. Istotne aby dolna warstwa muru była płaska. Jeśli w pustakach występują puste przestrzenie należy je wypełnić zaprawą lub ułożyć na nich warstwę z pełnej cegły.

Mocowanie okien

Mocowanie okien powinno rozpocząć się od przymocowania dyblami albo kotwami w ościeżu. Z reguły decyzję o sposobie mocowania podejmują profesjonalni monterzy, którzy dostosowują elementy mocujące do warunków budowlanych. Montaż kotew jest dużo bardziej pracochłonny, ale jednocześnie estetyczniejszy niż montaż dybli – wymagają one przewiercenia ramy okiennej. Jedne i drugie elementy rozmieszczamy w odległości około 15–25 cm od poszczególnych naroży lub słupków. Bardzo ważne aby jeden z elementów mocujących znajdował się w pobliżu zawiasów. Gdy okno zostanie zamocowane, przestrzeń pomiędzy nim a murem wypełniamy pianką, później wyciąga się kliny i miejsca po nich również wypełniamy. Pianka twardnieje mniej więcej po upływie doby.

Montaż okien a parapet zewnętrzny

Warto zwrócić uwagę także na montaż parapetu zewnętrznego – źle zamocowany będzie powodem skraplania się pary wodnej w pomieszczeniu. Parapety powinny być wpuszczone z dolną część ramy okiennej a styk ramy i parapetu dobrze jest wypełnić silikonem, który zabezpieczy dodatkowo okno.

Zobacz także:  Stolarka okienna: Etykiety energetyczne – dlaczego warto je czytać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Zobacz także:  Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA