REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykończenie elewacji. Poradnik

Justyna Hek
Tynk na elewacji
Tynk na elewacji
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy planujemy remont domu lub gdy chcemy się wprowadzić do nowo postawionego budynku, zastanawiamy się w jaki sposób wykończyć elewację aby wyglądała ładnie i nie wymagała częstej konserwacji. Do wyboru mamy tynki, płytki elewacyjne, panele czy cegły. Jaki rodzaj wykończenia elewacji jest najtańszy? Które z wykończeń będzie najtrwalsze?

Wykończenie elewacji – co mamy do wyboru

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru wiele materiałów do wykończenia elewacji. Najpopularniejsze niewątpliwie są tynki – cementowe, wapienne lub cementowo-wapienne a także cienkowarstwowe – mineralne, silikatowe, silikonowe czy akrylowe. W ofercie producentów znajdziemy również tynki o specjalnym przeznaczeniu, czyli tynki renowacyjne i termoizolacyjne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tynków, możemy wybierać spośród materiałów okładzinowych. Tutaj tak naprawdę wybór jest jeszcze większy. Coraz częściej decydujemy się na płytki klinkierowe czy płytki kamienne, które przykleja się do elewacji. Do materiałów okładzinowych zaliczamy także szalówkę – drewniane deski. Mniej popularne są płyty kamienne, bakelitowe, cementowo-włóknowe i inne tego typu. Nadal często spotykamy wykończenia elewacji sidingiem – panelami imitującymi drewno lub mur. W nowoczesnej architekturze chętnie wykorzystuje się panele metalowe, które nadają budynkom ciekawy wygląd.

REKLAMA

Wykończenie elewacji a jej trwałość

Najtrwalszym sposobem wykończenia elewacji jest wyłożenie jej kamieniem. Takie rozwiązanie gwarantuje niezwykłą trwałość, ze względu na to, że kamienie wolno ulegają erozji i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Do bardzo trwałych wykończeń należy także ceramika – może przetrwać w niezmienionym stanie nawet kilkaset lat, zniszczeniu głównie ulega zaprawa murarska, natomiast z samą cegłą praktycznie nic się nie dzieje. Czasem tylko pojawiają się na niej niewielkie odpryski. Jeśli zdecydujemy się na ceglaną elewację, warto pokryć ją warstwą impregnatu, który zabezpieczy cegłę przed pleśnią i glonami.


Nieco mniej trwałym rozwiązaniem jest wykończenie drewniane, choć tutaj trwałość zależy od rodzaju wykorzystanego drewna. Najważniejsze aby przed położeniem było odpowiednio wysuszone i polakierowane, tylko wówczas może długo przetrwać. Tynki zaś mimo swojej popularności są narażone na zanieczyszczenia zalegające na ich powierzchni a także na spękania, odspojenia czy drobne ubytki. Przeważnie trwałość tynków określa się na 15–20 lat.

Ceny wykończeń elewacji

Wśród tynków do najtańszych należą tynk cementowy lub cementowo-wapienny, który pokrywamy warstwą farby akrylowej przeznaczonej do malowania elewacji. Wówczas koszt 1 m2 wynosi ok. 25 zł. Najtańszym rozwiązaniem w przypadku okładzin elewacyjnych jest siding z PCW – ok. 65 zł za 1 m2 wraz z rusztem nośnym. Najdroższe są niewątpliwie elewacje wykonywane z klinkieru – ok. 150 zł/m2, paneli bakelitowych lub ceramicznych – nawet do 400zł za 1 m2.

Zobacz także:  Malowanie elewacji – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wykańczanie elewacji za pomocą desek elewacyjnych

Zobacz także:  Profesjonalne tynkowanie – poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA