reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

W Polsce pokrycia dachowe narażone są na podmuchy wiatru o różnej sile ze względu na położenie geograficzne. Strefę III – o największej sile wiatru stanowią południowe części województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Strefę II – część województwa świętokrzyskiego i Pomorze, zaś strefę I reszta kraju. Jak przygotować dach na intensywne podmuchy wiatru? Co pomoże przeciwdziałać zagrożeniu?

W Polsce zagrożenie silnymi podmuchami wiatru jest niewielkie, choć jak pokazują poprzednie lata, czasami się zdarza. Najbardziej narażone na mocny wiatr są miejsca położone w wysokich górach, w średnim stopniu w Górach Świętokrzyskich i na morzem, zaś najmniej – pozostała część kraju. Mimo to jeśli obawiamy się zagrożenia ze strony intensywnego wiatru warto zabezpieczyć odpowiednio dach przed zerwaniem.

Klamrowanie dachu

Najlepszym sposobem na ochronienie dachu jest prawidłowe zamocowanie pokrycia dachowego. Aby pokrycie dachowe było stabilniejsze, możemy zastosować tak zwane klamrowanie – przypinanie dachówki do więźby za pomocą odpowiednich spinek. Sposób w jaki powinny być ułożone klamry zależy od wielu czynników, na przykład od długości okapu i ściany szczytowej przedstawionych w rzucie pionowym, od rzeczywistych wymiarów budynku a także jego geometrii, od kształtu dachu i kąta jego nachylenia a nawet od typu podkładu użytego przy konstrukcji dachu. Oprócz tego należy uwzględnić również wysokość budynku i typ pokrycia, czyli między innymi ilość dachówek potrzebnych do pokrycia 1 m2 połaci. Niektórzy zalecają po prostu klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie. Jeśli jednak zależy nam na jak najbezpieczniejszej konstrukcji warto zwrócić się do fachowca, który na podstawie wymienionych wcześniej elementów zaleci gdzie zamontować klamry.

Klamrowanie a podział dachu na strefy

Podział dachu na strefy również ułatwia wybór miejsc, jakie wymagają mocniejszego klamrowania. W zależności od tego, czy klamry mocowane są na połaci, okapie, dachówkach skrajnych czy gąsiorach, należy ich zastosować mniej lub więcej. W niektórych strefach siła wiatru może być nawet trzy razy większa niż w części centralnej. Oprócz tego wyodrębnione zostały cztery grupy klamer, których przynależność do danej grupy wynika z wytrzymałości na obciążenia.

Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia dachu blaszanego prawdopodobnie będziemy musieli położyć go na nowo. Jeśli zaś dojdzie do uszkodzenia dachówek, wystarczy uzupełnić brakujące elementy.

Zobacz także:  Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Zobacz także:  Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy

Zobacz także:  Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama