reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

Przegląd dachu jesienią to ważna czynność, która zabezpieczy nas przed niespodziankami w okresie zimowym. Zobacz, jak sprawdzić pokrycie dachu? jak odetkać zatkane rynny? Jak zamontować zabezpieczenia przeciwśnieżne? Oraz jakie narzędzia przydadzą nam się do odśnieżania dachu?

Zanim jeszcze rozszaleją się jesienne ulewy, a potem przyjdzie śnieg, warto sprawdzić, w jakim stanie jest dach naszego domu po całorocznej eksploatacji. – Na każdym dachu znajdują się punkty, które są szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych i naturalnych – mówi Artur Czerwiński ekspert Ogólnopolskiego Centrum Odśnieżania Dachów (OCOD).

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  1. Obejrzyj łączenia powierzchni dachowych. Szczególnie „wrażliwe” na działanie pogody są łączenia powierzchni dachu z kominami i miejsca, w których stykają się nachylone pod różnym kontem powierzchnie dachowe. To tędy spływają największe ilości wody, wskutek czego mogą pojawić się różnego rodzaju uszkodzenia. Szczególnie podatne na „urazy” są obróbki blacharskie, które w ciągu eksploatacji mogą się rozszczelnić lub poluzować.


2. Sprawdź pokrycie dachu może zostać uszkodzone przez silny wiatr, czy np. oderwaną przez wiatr gałąź. Uszkodzone elementy warto wymienić, by nie powodowały większych szkód.


3. Udrożnij zatkane rynny – to w nich i zagłębieniach dachu w ciągu roku zbiera się najwięcej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Opadające z drzew liście, czy igły mogą zatkać rynnę i uniemożliwić odpływ wody. Jeśli dom położony jest w pobliżu pól, nieprzyjemne skutki może też spowodować wiatr, który przez lato nanosi pył, piach i resztki roślin. Padający deszcz zamienia tę masę w gęstą jednolitą papkę, która może skutecznie zatykać kanały odpływowe. Kiedy z kolei pojawi się mróz wszystko to zamarza. Powstaje szczelna blokada odpływu i lodowe bariery, które z kolei uniemożliwiają zsuwanie się z dachu śniegu. Dlatego jesienią warto zawczasu usunąć te zanieczyszczenia.


4. Zamontuj zabezpieczenia przeciwśnieżne – czyli specjalne poprzeczne żerdzie lub metalowe drabinki. Powinniśmy umieścić je na skraju dachu by chroniły przed przypadkowym obsuwaniem się połaci śniegu.


5. Przygotuj narzędzia do odśnieżania – kupując je zwróć uwagę, czy nie są  zakończone ostrymi krawędziami. - Szczególnie dachy płaskie z poszyciem z papy lub PCV, nie powinny być odśnieżane narzędziami, które mogą zniszczyć ich powierzchnię. Odradzamy kupowanie łopat z metalowymi okuciami – mówi ekspert OCOD Artur Czerwiński.  


6. Wyznacz punkt asekuracyjny. Nawet jeśli dach twojego domu ma niewielką powierzchnię, co oznacza, że może wytrzymać  większe obciążenia, warto wyznaczyć na nim punkt, w którym można umocować stanowisko asekuracyjne. Jeśli zimą zajdzie konieczność odśnieżania, punkt taki pozwoli zabezpieczyć się osobie, która będzie tę pracę wykonywać. – Dachy skośne, bez względu na ilość spadów, powinny ośnieżać wyspecjalizowane brygady lub osoby, które potrafią wykonywać prace w dostępie linowym. Chyba, że istnieje możliwość usunięcia śniegu z dołu, bez wchodzenia na dach – radzi ekspert OCOD.

Odpowiednie zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z wysokości powinno być, lecz niestety wciąż jeszcze nie jest w Polsce standardem. Choć kwestie te regulują odpowiednie przepisy, praktycznie w każdym sezonie zdarzają się  wypadki przy odśnieżaniu dachu.

Zobacz także: Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Zobacz także: Obróbka komina wykonana z blachy – krok po kroku

Zobacz także: Jak czyścić i konserwować rynny?

Źródło: Ogólnopolskie Centrum Odśnieżania Dachów (OCOD)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama