reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zgrzewarki dachowe – sposób wykonywania zgrzewów, rodzaje i serwis

Zgrzewarki dachowe – sposób wykonywania zgrzewów, rodzaje i serwis

Zgrzewarki dachowe przydadzą się przy remontowaniu lub przy montażu dachu z papy, przy łączeniu folii dachowych i wszystkich materiałów, które da się podgrzać i tym samym doprowadzić do stanu plastycznego. Jak prawidłowo wykonać zgrzew? Jakie są rodzaje zgrzewarek dachowych i w jaki sposób można je odpowiednio serwisować?

Zgrzewarki dachowe to świetne rozwiązanie dla firm dekarskich – pozwalają na szybkie połączenie folii dachowych lub papy. Materiały te na skutek ciepła wytwarzanego przez zgrzewarkę stają się plastyczne a dzięki dociśnięciu obu części na przykład folii do siebie umożliwiają mieszanie się cząsteczek, które po ostygnięciu zaczynają tworzyć trwałe połączenie. Do tego typu prac nie można używać palników ani otwartego ognia, dlatego coraz większą popularność zyskują zgrzewarki na gorące powietrze. Niestety są to nadal dość drogie rozwiązania, dlatego właśnie poleca się je profesjonalnym firmom.

Rodzaje zgrzewarek

Istnieją dwa podstawowe typy zgrzewarek dachowych – zgrzewarki ręczne i zgrzewarki automatyczne samojezdne. Ręczne sprawdzają się przy mniejszej ilości prac, są doskonałe także do elementów wykończeniowych, zgrzewania detali na przykład narożników czy połączeń ze świetlikami. Warto jednak pamiętać, że wykorzystywanie zgrzewarek ręcznych jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i często wymaga doświadczenia aby prace zostały wykonane poprawnie. Ani w przypadku zgrzewarek ręcznych, ani automatycznych nie musimy się martwić o temperaturę urządzeń – posiadają one regulację temperatury powietrza, która po ustawieniu utrzymuje się przez cały czas wykonywania prac. Zgrzewarki samojezdne automatyczne skracają czas montażu a także pozwalają na dokładniejsze wykonanie zgrzewu. Dodatkowo możemy na nich ustawić stałą prędkość i docisk do podłoża.

Sposób wykonywania zgrzewów

Aby zgrzew został prawidłowo wykonany, musimy zadbać o wartość trzech parametrów – temperaturę zgrzewania, jej prędkość i siłę docisku do zgrzewanych powierzchni. Wartości te powinny być dobrane do grubości i rodzaju materiału, który ma być połączony. Najlepiej przed rozpoczęciem ogólnych prac sprawdzić czy dobrze oceniliśmy potrzebne parametry – odpowiedni będzie mechaniczny test zrywania. Temperatura powietrza używanego do zgrzewania wynosi przeważnie od 300 do 700°C i zależy przede wszystkim od użytego materiału. Ważne aby siła docisku urządzenia była jednolita na całej powierzchni zgrzewu. Sam zgrzew ma przeważnie od 20 do 40 mm, choć możliwe są również zgrzewy o szerokości 120 mm.

Serwisowanie zgrzewarek dachowych

Nie należy zapominać, że sprzęt wymaga regularnego serwisowania – dzięki temu przedłużamy jego żywotność i mamy pewność prawidłowego działania. Najistotniejsze w przypadku zgrzewarki jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do podgrzania, dlatego ważne aby sprawdzać regularnie czystość filtru i dyszy. Brudny filtr może spowodować niedokładne łączenie materiałów lub przepalenie mechanizmu urządzenia.

Zobacz także:  Stopnie i ławy kominiarskie – sprawna komunikacja na dachu

Zobacz także:  Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Zobacz także:  Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama