reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Dach zielony to ciekawe urozmaicenie nie tylko osiedla z blokami mieszkalnymi, lecz także wszystkich przestrzeni z płaskimi dachami, na których mogą zostać stworzone ogrody. W jaki sposób prawidłowo wykonać zielony dach? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka powinna być hydroizolacja i konstrukcja zielonego dachu?

Dachy zielone dzielimy na dwa rodzaje ze względu na rodzaj uprawianych na nich roślinności – dachy ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne charakteryzują się przeważnie dużą powierzchnią i roślinami o niedużych wymaganiach. Zaś dachy intensywne wiążą się przeważne z dużo bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami, na przykład znajdują się na nich ścieżki, place zabaw, altany czy nawet fontanny. Oba typy zielonych dachów wymagają przede wszystkim odpowiedniej konstrukcji.

Konstrukcja dachu zielonego

Ze względu na to, że dach zielony będzie dużo cięższy niż standardowe pokrycie, należy zadbać o odpowiednie wzmocnienie konstrukcji. Sam dach należy wykonać na więźbie drewnianej, stalowej albo płycie żelbetowej. Jeden centymetr warstwy substratu dachowego to obciążenie wynoszące około 16 kg/m2 w związku tym dach ekstensywny mający 10 cm będzie ważył około 160 kg/m2 , a dach intensywny o grubości 30 cm już aż 480 kg/m2. Istnieją również rozwiązania o niewielkiej wadze, jednak wysokich kosztach – najlżejsze dostępne na rynku pokrycie może ważyć 50 kg/m2.

Hydroizolacja i termoizolacja dachu zielonego

Odpowiednia hydroizolacja jest jedną z podstawowych kwestii związanych z tworzeniem dachu zielonego. Ze względu na to, że dach zielony z założenia staje się pokryciem dachowym stale mokrym, musimy bardzo dobrze sprawdzić warstwę izolacyjną. Najlepsze materiały izolacyjne powinny mieć badania odporności na przerastanie przez korzenie roślin według normy PN EN 13948, na dachu należy także przeprowadzić próbę wodną aby skontrolować stan szczelności. Dodatkowo pamiętajmy o wykonaniu odpowiednich obróbek. Termoizolacja to kolejna istotna kwestia związana z dachem zielonym – należycie wykonana powinna być odporna na ściskanie w zależności od wagi całego dachu i jego przewidwanych obciążeń a także nasiąkliwa (chyba że zastosujemy odwrócony schemat tworzenia dachu).

Geotekstylia niezbędna do budowy dachu zielonego

Geotekstylia typu geowłóknina, geotkanina czy geosiatka są uznawane za warstwy ochronne. Układa się je pod hydroizolacją lub pod drenażem. Możemy je wykorzystać także do odprowadzania wody z substratu – wówczas powinny się znaleźć na drenażu. Geotkaniny pozwalają na przerastanie korzeni w celu dostania się do warstwy drenażu, mogą być zastosowane do zbrojenia dachu, zaś geosiatki świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu skośnych dachów zielonych.

Drenaże i substraty

Do drenażu na tego typu dachu możemy zastosować jednofrakcyjne kruszywa mineralne, maty z tworzyw sztucznych lub lekkie kruszywa sztuczne. Grubość drenażu powinna zależeć od powierzchni drenowanej i od odległości od odbiornika – im więcej i dalej, tym grubsza warstwa drenażu. Jeśli chodzi o substraty wykorzystywane do tworzenia dachu zielonego, ich miąższość nie może być grubsza niż 35 cm, zaś ilość materii organicznej w przypadku dachu ekstensywnego nie powinna wynosić więcej niż 60 kg/m3, w przypadku dachu intensywnego – 90 kg/m3.

Substrat dachowy to najważniejszy magazyn wody dla roślin, które uprawiamy na dachu zielonym, ale mimo to 1 m3 podłoża nie może gromadzić więcej niż 400 litrów wody.

Zobacz także:  Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Zobacz także:  Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama