reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach z łupka kamiennego – charakterystyka, budowa i rodzaje

Dach z łupka kamiennego – charakterystyka, budowa i rodzaje

Dachy wykonane z łupka kamiennego budowane były już ponad 2000 lat temu. Łupek nadal wykorzystywany jest do tworzenia dachów ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd a także możliwość różnorodnego ułożenia. W zależności od umiejętności dekarza i naszych gustów możemy wybierać spośród pokryć dzikich, łuskowych, uniwersalnych, ośmiokątnych, francuskich, staroniemieckich i innych.

Dachy wykonane z łupka kamiennego znane są od ponad 2000 lat, najstarsze jakie przetrwały do naszych czasów liczą nawet ponad 300 lat. W związku z tym są uznawane za wyjątkowo trwałe i jednocześnie dekoracyjne. Sam kamień łupkowy wykorzystywany do budowy tego typu pokryć dachowych zawiera nawet 90 warstw na jeden milimetr grubości materiału, co oznacza, że gotowa blaszka o grubości standardowej około 5 mm zawiera nawet 450 warstw. Dodatkowym atutem łupka kamiennego jest jego połysk wynikający z długotrwałych procesów wietrzenia i odsłaniania łyszczyka – miki.

Pokrycie uniwersalne, prostokątne i o układzie plastra miodu

Zarówno pokrycie uniwersalne, jak i prostokątne, a także to o układzie plastra miodu są rozwiązaniami tanimi – biorąc pod uwagę klasę surowca – i dość łatwymi do wykonania. Za najtańsze uznaje się pokrycie uniwersalne, które tworzy się z prostokątnych kamieni o lekko zaokrąglonych narożach. Nie dość, że pozwala to na uzyskanie trzech różnych optyk dachu, to dodatkowo umożliwia pokrycie dachu o zorientowaniu prawym i lewym z wykorzystaniem tego samego kamienia. Pokrycie prostokątne to rozwiązanie klasyczne, stosowane w wielu europejskich krajach. Ze względu na różnorodność kształtów świetnie pasuje nawet do nowoczesnych budynków. Przy pokryciu prostokątnym możemy wybierać spośród kamieni o kształcie rybiej łuski, kamieni karpiówkowych – prostokątne i zaokrąglone całkowicie na stronie czołowej, kamieni ośmiokątnych – o narożach przyciętych pod kątem 45° a także kamieni ostrokątnych, francuskich – prostokąty skierowane do dołu, z podcięciem obustronnym o kącie 45°. Zaś kamienie o ściętych narożach dają możliwość uzyskania efektu tzw. plastra miodu.

Pokrycie staroniemieckie i łuskowe

Pokrycie staroniemieckie jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż uniwersalne czy prostokątne. Typowe dla pokrycia staroniemieckiego są efektowne powiązania brzegów początkowych i końcowych, rzędów kalenicowych i okapowych, a także różne możliwości wykonania koszy dachowych. Charakterystyczne w pokryciu staroniemieckim jest zmniejszanie się kamieni w kolejnych rzędach od okapu do kalenicy. Pokrycie, które przypomina staroniemieckie to pokrycie łuskowe. Jednak tutaj kamienie są tej samej wielkości a ich podstawę stanowi romb.

Pokrycie dzikie

Najtrudniejszym pokryciem jest pokrycie dzikie ze względu na to, że bazuje na przypadku. Wykonuje się je z nieobrobionych kamieni łupkowych, często o różnorodnych brzegach i dowolnej wielkości. Takie pokrycie wymaga bardzo dużych umiejętności dekarskich, ale dzięki temu możemy wybierać spośród wszystkich zaprezentowanych wcześniej technik układu.

Zobacz także: Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Zobacz także: Właściwości akustyczne pokryć dachowych: dachówka betonowa, dachówka ceramiczna, blacha dachowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama