reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Podwyższenie poziomu działki nie może być wykonywane w dowolny sposób ze względu na niekorzystne konsekwencje dla właścicieli sąsiednich działek. Podwyższenie poziomu działki jest więc ograniczone przepisami prawa. Kiedy wobec tego możemy podwyższyć poziom naszej działki? Czy będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę? Jak zawrzeć ugodę z sąsiadem aby podwyższenie poziomu działki nie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami?

Ugoda sąsiedzka

Najwygodniejszym sposobem na podwyższenie poziomu działki bez zbędnych formalności jest zawarcie ugody sąsiedzkiej. Pamiętajmy jednak, że wtedy powinniśmy wspólnie z sąsiadami uzgodnić jak zostaną wykonane prace likwidujące problem zalewania ogródków. Wykonane prace nie mogą wpłynąć negatywnie na żadne inne nieruchomości albo na gospodarkę wodną. Ugoda aby była ważna, musi zostać zawarta na piśmie i nie może dotyczyć wprowadzania ścieków do pobliskich wód ani do ziemi. Ugodę możemy zrealizować dopiero po tym, gdy zostanie zatwierdzona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kiedy pozwolenie na budowę jest wymagane?

Jeśli podwyższenie poziomu działki będzie się wiązało z tworzeniem wałów, nasypów lub z prowadzeniem wykopów niezależnym od budowy samego domu,  musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a co za tym idzie, wykupić projekt architektoniczny. Jeśli wykonywane przez nas prace nie zostaną zakwalifikowane jako wymagające pozwolenia na budowę, nie jest to jednoznaczne z możliwością dowolnego manipulowania wysokością naszej działki, gdyż może się to wiązać z zalewaniem sąsiednich działek.

W sytuacji gdy doprowadzimy do zmian stanu wody, który negatywnie wpłynie na sąsiednie działki, będziemy zmuszeni albo do przywrócenia stanu poprzedniego, albo do wykonania takich urządzeń, które zapobiegną dalszym szkodom. Często wiąże się to również z koniecznością wypłacenia odszkodowania właścicielom posesji znajdujących się obok naszej działki.

Zakłócenie stosunków wodnych

Niestety zazwyczaj podniesienie poziomu działki związane jest ze zmianami kierunku odpływu wód i ogólnie rzecz biorąc, ich stanu. Pamiętajmy, że Prawo wodne nie pozwala właścicielom na zmianę stanu wody na gruncie oraz na odprowadzanie wód lub ścieków na sąsiednie działki. Nawet w sytuacji, gdy do tego typu zmian dojdzie przypadkowo, będziemy musieli je naprawić na własny koszt.

Podwyższenie poziomu działki na etapie budowy

Jeśli podwyższenie poziomu działki odbywa się na etapie budowy, wszystkie zmiany w ukształtowaniu terenu są nanoszone na projekt budowlany. Należy zadbać o to, aby zmiany te były zgodne z projektem, inaczej nadzór budowlany może nakazać wstrzymanie robót albo nie pozwolić na użytkowanie budynku.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Zobacz także:  Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Zobacz także:  Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama